Konec tradičních značek v Pardubickém kraji nezaměstnanost zatím nezvedá

  10:44
Míra nezaměstnanosti se v Pardubickém kraji stále drží v přijatelných mezích. Zhoršit situaci by nijak výrazně nemuselo ani hromadné propouštění, které už nahlásilo několik firem.

Výroba ve skutečském Botasu byla zastavena na konci roku 2022. | foto: archiv Regionálního muzea Skuteč

Podíl nezaměstnaných v Pardubickém kraji se na konci roku ani v jednom okrese nepřiblížil republikovému průměru, který činil 3,7 procenta. Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykazoval okres Svitavy (3,3 %), naopak nejméně lidí bez práce bylo na Orlickoústecku (2,4 %). Přímo v Ústí nad Orlicí byla nezaměstnanost dokonce ještě nižší (2,1 %).

„V prosinci vzrostl celkový počet uchazečů o zaměstnání na 10 005, počet hlášených volných pracovních míst klesl na 15 695 a podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 2,9 procenta,“ uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce ČR v Pardubicích Petr Klimpl.

Do statistik se jen minimálně projevuje ještě jeden fenomén zvaný sezonní nezaměstnanost, když hlavně zaměstnanci pracující pod širým nebem houfně navštěvovali úřady práce, aby do jarních měsíců mohli být v evidenci.

Firmy či podnikatelé věnující se sezonním pracím ověřené zaměstnance na zimní měsíce nepropouštějí, aby o ně nepřišli.

Na konci roku se situace změnila a na zaměstnavatele dopadly ceny energií. Některé firmy to poslalo ke dnu a hromadné propouštění jich nahlásilo hned několik. Nejvíce ohlasů vzbudil konec skutečského Botasu, byť jeho se zákoníkem práce vymezené hromadné propouštění netýká. O práci tam přišlo 60 lidí.

„Rozdávané výpovědi v jednom měsíci nepřekročily počet deseti výpovědí. Podle zákoníku práce jde o hromadné propouštění ve chvíli, kdy počet výpovědí přesáhne deset. Podle informací, které mám, Botas výpovědi rozdával postupně. Někteří lidé skončili na konci ledna, část skončí na konci února. Dodržují všechno, co ukládá zákoník práce, včetně odstupného,“ dodal Klimpl.

Mezi dalšími zaměstnavateli, kteří na konec března ohlásili hromadné propouštění, je Pardubický pivovar. O konci tradice výroby piva v Pardubicích společnost Staropramen coby vlastník pivovaru informovala v půlce listopadu. Z pivovaru má na jaře odejít 46 lidí a výroba některých značek piva se má přesunout do pivovaru Ostravar.

Megatech končí v březnu, namísto v prosinci

Loni v létě útlum výroby oznámil také největší zaměstnavatel v Hlinsku. Společnost Megatech měla do konce tohoto roku propustit všech 180 zaměstnanců. Propouštění nakonec dostalo mnohem rychlejší spád. „Zaměstnavatel nám oznámil, že výroba končí k 31. březnu namísto k 31. prosinci 2023. Personál, který má na starosti logistiku, údržbu a strojní zařízení, má skončit ke 30. červnu. Ze 180 lidí půjde maximálně o 30 lidí,“ řekla předsedkyně odborů ZO OS KOVO Hlinsko Alena Šírová.

Odboráři, kteří loni v létě kvůli ohlášenému konci výroby vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost, se nakonec s vedením firmy dohodli na štědrém odstupném. „Většina zaměstnanců přijala nabídku firmy skončit k 31. březnu. Dohodli jsme se, že dostanou odměnu 40 tisíc korun a k zákonnému odstupnému navíc dostanou peníze podle odpracovaných let. Ti, kteří pracovali pro firmu více než 20 let, dostanou dva platy k odstupnému k dobru,“ dodala Šírová.

Část areálu bývalé Ety Hlinsko je nyní nabízena potenciálním kupcům. Někteří si byli budovy už prohlédnout. „Doufám, že snahou managementu nebude jen kývnutí na nejvyšší nabídku, ale ocení snahu zájemce nabídnout pro místní možnost další výroby,“ dodala předačka hlineckých odborů.

Ohlašovaná propouštění zatím nemají na zaměstnanost v kraji negativní vliv. Rozhodně nejde podle Klimpla pro pracovní trh v kraji o žádnou katastrofu. „Sto padesát až dvě stě propuštěných lidí ještě neznamená, že se o toto číslo počet uchazečů ještě zvýší. Zhruba polovina propouštěných lidí do evidence ani nepřijde, protože si najdou práci jinde. Pardubický kraj se ve srovnání s jinými kraji stále řadí na špici nejnižší míry nezaměstnanosti,“ dodal Klimpl s dovětkem, že firmy mají na úřadech práce stále nahlášeno přes 15 tisíc volných míst.