Doplaťte nám odměny. Zdravotníci z covid oddělení po kraji žádají peníze

  15:48
Někteří zaměstnanci Nemocnice Pardubického kraje si stěžují, že nedostali odměny za péči o covidové pacienty, které jim patří. Do sporu zasáhli i krajští politici, zdravotníci si už další odměny vymohli, ale požadují mnohem více.

ilustrační snímek | foto: Petr TopičMAFRA

Letos v únoru zastupitelé kraje jednomyslně schválili usnesení, kterým děkují zdravotníkům za jejich práci v těžkých dobách pandemie. „Myslím si, že to je minimum, co na závěr našeho jednání můžeme udělat,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Iniciativa sester NPK (Nemocnice Pardubického kraje) ale nechce poděkování. Žádá od krajských nemocnic za rok 2020 peníze, které zdravotníkům podle jejich mínění patří a které nemocnice místo toho údajně použila na svůj provoz.

„Personál si za to, čím musel projít a před čím neutekl a platil za to svým zdravím, psychickým i fyzickým, svým volným časem, rodinným životem, odměny zaslouží. A je smutné, že po boji s covidem musí o svou důstojnost bojovat s krajem a managementem Nemocnice Pardubického kraje,“ napsali MF DNES zástupci Iniciativy NPK.

„Je to situace, která ohrožuje zdravotnickou péči v kraji. Protože jestliže ti zdravotníci nebudou zaplaceni, tak tady prostě nebudou dělat, budou pracovat jinde,“ varoval opoziční krajský zastupitel David Švec (ANO).

Kompenzační vyhláška ministerstva zdravotnictví loni navyšovala úhrady pro nemocnice za péči o pacienty s covidem-19 tak, aby to pokrylo odměny pro zdravotníky i zvýšené materiálové náklady. Podle vyjádření mluvčí resortu zdravotnictví Barbory Peterové to mělo umožnit nemocnicím vyplatit odměnu 500 korun za hodinu každému zdravotníkovi za péči o nakaženého pacienta s těžkým průběhem, resp. 200 korun za péči o nemocného na standardním lůžku. Každá nemocnice ale měla právo se rozhodnout, jak tyto prostředky využije.

Peníze měly pomoci pokrýt výpadky příjmů

V některých krajích tyto odměny nemocnice zaměstnancům v avizované výši vyplatily, v jiných obdrželi zdravotníci méně. Nemocnice v Pardubickém kraji od října 2020 přidala zdravotníkům měsíční mimořádnou odměnu 1 520 korun, o čemž zástupci Iniciativy hovoří jako o urážlivé částce s tím, že covidový příplatek tak reálně činil 8,30 korun na hodinu.

„Když dostali zaměstnanci jiných krajských nemocnic odměny ve výši 200 a 500 korun za hodinu, nevím, proč bychom je neměli dostat my,“ uvedla členka Iniciativy, která nechtěla zveřejnit své jméno, ale redakce jej má k dispozici. Podle výpočtů Iniciativy by měli lidé z covid oddělení obdržet za poslední tři měsíce loňského roku celkem od 54 tisíc do 258 tisíc korun. 

Vedení pěti nemocnic je přesvědčeno, že zvýšené platby z kompenzační vyhlášky měly podle zákona nahradit vyšší náklady a výpadky příjmů, které nemocnicím vznikly v důsledku pandemie. „Zejména pak předpokládané snížení objemu hrazených služeb poskytnutých v roce 2020,“ uvedla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.

Krajští politici ještě v únoru během jednání zastupitelů tvrdili, že jim nepřísluší se tím zabývat, že je to věc akciové společnosti a že nemocnice má omezené ekonomické možnosti. Argumentovali také tím, že zdravotníkům stát stejně pošle mimořádné odměny, takže peníze navíc dostanou. Pak ale na svém facebookovém profilu hejtman Martin Netolický oznámil, že požádal vedení nemocnic, aby peníze na mimořádné odměny našlo. „Bylo mi to slíbeno,“ napsal Netolický.

Odměnu zdravotníci v březnu skutečně dostali. „Šlo o částky v hodnotě od 1 500 do 7 500 korun a mezi zaměstnance je nemocnice rozdělila podle míry zapojení na covidových odděleních,“ řekla náměstkyně hejtmana odpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN), která se zástupci Iniciativy minulý týden jednala.

Všichni zaměstnanci nemocnic se podle ní dočkali desetiprocentního navýšení mzdy a mají další příplatky, které zase nedostávají zaměstnanci v jiných nemocnicích, s nimiž se Iniciativa srovnává. „Není tedy možné se dívat na odměny pouze a jen z pohledu jedné části odměny, a vytrhávat ji tak z kontextu,“ uvedla Matoušková.

Iniciativa ale ze svých požadavků neslevila a chystá v květnu v Ústí nad Orlicí setkání zaměstnanců všech pěti nemocnic. Budou řešit pracovní a mzdové podmínky a dál žádat doplacení odměn. Argumentují faktem, že když tři členové představenstva nemocnic obdrželi za loňský rok odměny za výkon funkce v celkové výši 6,9 milionu korun, pro ně by se peníze měly najít také. „Cítím mezi sestrami, ošetřovatelkami i některými lékaři podporu. Dokázali jsme se poprvé spojit napříč nemocnicemi,“ uvedla členka Iniciativy.