Náraz do stromu zdemoloval kabinu tahače, spolujezdec na místě zemřel

  11:54
Smrtelné zranění spolujezdce si vyžádala ranní nehoda kamionu na frekventované silnici I/35 u Chvojence na Pardubicku. V lesním úseku mezi Holicemi a Hradcem Králové narazil před půl devátou řidič nákladního vozu do stromu.

Řidiče kamionu odvezla do nemocnice záchranka, spolujezdec zemřel. | foto: Policie ČR

„Nákladní auto jedoucí ve směru od Holic na Chvojenec havarovalo vpravo mimo komunikaci do příkopu, kde narazilo do stromu. Při dopravní nehodě byl zraněn řidič, který byl převezen do nemocnice. Spolujezdce museli hasiči vyprostit, ten ale bohužel na místě podlehl svým zraněním,“ řekla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Jak uvedla, oba muži jsou s nejvyšší pravděpodobností cizinci, policie zatím nemá ověřenou totožnost. Kamion poškodil strom, který doslova visel nad silnicí, a proto ho museli hasiči strhnout. 

Silnice je neprůjezdná a zřejmě ještě několik hodin bude. „Prosíme řidiče, aby dbali pokynů policistů při směrování na objízdné trasy,“ řekla Janovská.

Původně byl přitom z místa hlášený jeden středně těžce zraněný člověk. Když záchranáři přijeli na místo, našla první posádka ještě velmi vážně zraněného spolujezdce.

„Na místo vzlétl vrtulník z Hradce Králové, pacienta jsme resuscitovali, napojili na umělou plicní ventilaci, bohužel však přes veškerou snahu zemřel,“ řekl mluvčí záchranky Aleš Malý.

Jedna ze záchranářských posádek, která byla na místo povolána, zkontrolovala cestou také řidičku, jež narazila nedaleko této vážné nehody do stromu. Ženě se nic nestalo. 

Hasiči museli z kabiny nákladního automobilu vyprostit pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení zaklíněného spolujezdce. 

„Průzkumem jsme zjistili, že spolujezdec ležel na lůžku v zadní části kabiny a při nárazu přelétl do přední části kabiny a hlavou narazil do stromu. Při samotném vyprošťování jsme museli dávat pozor, aby na nás zasahující hasiče nespadl strom, který visel nad poničenou kabinou,“ popsal náročné vyproštění velitel zásahu Oldřich Šmatera ze stanice v Holicích.

Vyprošťování zraněných osob z nákladních vozidel má svá úskalí, hlavně je tu například rozdílná výška kabiny než u osobních vozidel, kdy hasiči musí těžké hydraulické nářadí mnohdy držet dlouhé minuty nad hlavou, ale i konstrukce nákladních vozidel je mnohem tužší než u osobních vozidel. 

Hasiči k vyproštění spolujezdce museli použít rozbrušovací pilu, rozpěrné válce a hydraulické vyprošťovací zařízení.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: