U Rybitví havarovalo auto s formaldehydem, hasiči museli barel přečerpat

  9:14,  aktualizováno  10:51
Více než pět hodin byla od rána uzavřená silnice I/36 mezi Pardubicemi a Lázněmi Bohdaneč. Dnes krátce před šestou ráno u Rybitví došlo ke srážce dvou osobních aut a nákladního auta, která převáželo nebezpečný formaldehyd.

V Semtíně na silnici I/36 došlo ke srážce dvou aut a nákladního auta, které převáželo formaldehyd. Uniklou nebezpečnou látku museli hasiči přečerpat. | foto: HZS Pardubického kraje

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové zásah komplikovalo vytékání toxické látky z prasklého tisícilitrového barelu, který museli hasiči přečerpat. 

Ještě před tím museli vytyčit nebezpečnou zónu, pomocí stanice zhodnotit meteorologickou situaci a podle nákladového listu zjistit přesný druh nebezpečné látky.

„Formaldehyd je kvůli své toxicitě a těkavosti hrozbou pro lidské zdraví. Hasiči se proto vystrojili do přetlakových obleků. K úniku látky do půdy naštěstí nedošlo,“ řekla mluvčí krajských hasičů k úspěšnému odčerpání formaldehydu do jiné nádoby a zajištění poškozeného barelu.

Na místě bylo postaveno také dekontaminační stanoviště k následné očistě zasahujících hasičů.

Profesionální hasiči spolu s jednotkou dobrovolných hasičů také z osobního auta vyprošťovali řidičku se zraněním, kterou poté předali zdravotníkům. 

„S ohledem na její zranění nebylo možné provést dechovou zkoušku, byl tedy nařízen odběr krve. U dalších dvou řidičů policisté zkoušku provedli, obě byly s negativním výsledkem,“ sdělila policejní mluvčí Dita Holečková.

Objízdná trasa byla obousměrně svedena přes obec Hrádek.

Autor: