Traktorista strhl sloup vysokého napětí, třítisícové městečko bylo bez proudu

  12:56
Asi tisícovka domácností v Chrasti na Chrudimsku byla dnes ráno bez proudu kvůli kuriózní nehodě na poli, kde traktorista se zapřaženou zemědělskou technikou strhl sloup elektrického vedení. Řidič do příjezdu hasičů a energetiků z obav před zásahem proudem zůstal sedět v traktoru.

Kvůli nehodě traktoru, který kompaktomatem strhl betonový sloup elektrického vedení, bylo bez proudu asi tisíc odběrných míst. (28. března 2024) | foto: HZS Pardubického kraje

Událost se stala krátce před devátou hodinou ranní během jarního kypření půdy. Zaměstnanci zemědělského družstva se podařilo tzv. kombinátorem zapojeným za traktorem strhnout betonový sloup 35kV vysokonapěťové linky.

„Muž musel zůstat uvnitř, aby nedostal zásah elektrickým proudem. Dráty v tu chvíli procházelo 35 kV. Hasiči zajistili sloup, který byl manipulátorem nadzdvižen, a došlo tak k následnému vyproštění traktoru,“ řekla k zásahu mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Kvůli přetrženým vodičům se bez elektrického proudu ocitla prakticky celá Chrast. „Šlo asi o tisíc domácností. Obnovit dodávky elektrické energie do téměř všech odběrných míst se podařilo těsně před desátou hodinou dopoledne díky náhradní trase z jiných trafostanic,“ řekla mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková Lapáčková, podle které stále zůstalo ještě odpoledne bez elektrického proudu 64 odběrných míst včetně čerpací stanice a čistírny odpadních vod.

„Předpokládáme, že dodávky elektrické energie by měly být obnovené do 18 hodin, jakmile se podaří sloup postavit a znovu natáhnout vodiče,“ uvedla odpoledne mluvčí ČEZu.

Kvůli visícímu drátu musela být do odstranění nehody uzavřena silnice z Chrasti směrem na Řestoky.

Policie ČR na místo nehody přivolána nebyla. „Policie žádný takový případ z dnešního rána neeviduje. Na linku 158 k žádnému oznámení nedošlo,“ uvedla policejní mluvčí Dita Holečková.

Autor: