„Jde o nejvyšší návštěvnost od roku 2019, kdy bylo zavedeno vstupné,“ sdělila mluvčí pořádajících Českých drah Vanda Rajnochová s tím, že už v sobotu, kdy přišlo 8 500 lidí, byl návštěvnický rekord překonán.
Svoji roli o víkendu sehrálo nejenom přívětivé počasí, ale hlavně od příštího roku plánované zavedení evropského zabezpečovače ETCS, bez kterého historické stroje na železniční koridory nebudou moct vyjet.
Nezapomenutelný zážitek si odnášeli fanoušci železnice zejména po velkolepé noční show, při které se na českotřebovské točně představila řada parních lokomotiv, které svého času psaly historii. Jako magnet na návštěvníky působila během celého dne nejrychlejší rychlíková lokomotiva předválečného Československa.
Zprávy z dráhy
Sledovat další díly na iDNES.tvVšem se tajil dech ve chvíli, kdy strojvedoucí ze slovenských Vrútek, kde je lokomotiva 486.007 deponovaná, najížděl na českotřebovskou točnu, která Zelenému Antonu málem nestačila. Aby se nádherná parní lokomotiva, kterých bylo v předválečném Československu vyrobeno pouze devět kusů, mohla předvést v celé své kráse, stroj s ohromným tendrem na uhlí musel zastavit na centimetry přesně. Před lokomotivou a za lokomotivou zbývalo jen asi deset centimetrů.
„Nejkrásnější lokomotiva, kterou jsem kdy viděl,“ zaznělo z davu fanoušků, pro které organizátoři vystavěli speciální vyvýšené pódium, ze kterého byl ten nejlepší výhled. Devadesátiminutovou světelnou show doprovázela swingová kapela pardubické konzervatoře Banda di Feste s těmi nejlepšími šlágry.
Pocta vrchnímu přednostovi
Noční výlet do historie české, československé i evropské železnice byl věnován i dlouholetému vrchnímu přednostovi tamního depa Jiřímu Slezákovi, který letos v únoru zemřel. „Až budete tleskat těm nádherným strojům na točně, vzpomeňte si společně s námi i na něj, protože co dnes vidíte na Národním dni železnice, můžeme prožít i díky němu,“ řekl moderátor Ondřej Kubala.
Parní lokomotivy nebudou smět kvůli ETCS na koridor. Loučí se i Zelený Anton![]() |
Kromě Čmeláka, Pomeranče, moderního Vectronu ozdobeného zlatým polepem a nápisem Hoši, děkujem! na počest vítězství na hokejovém šampionátu, byly během celého dne i na speciálních vlacích k vidění opravdové unikáty. Velkou pozornost vzbudily maďarské lokomotivy v podobě parního stroje Vitéz či motorové Nohabky, která byla představitelkou strojů, které v 50. letech vznikaly pod licencí původně amerických lokomotiv.
Kromě návštěvnického rekordu si letos dvoudenní festival železnice připsal ještě jeden rekord v podobě počtu návštěvníků, kteří prošli železničním vozem za jednu hodinu. Pro tento rekord byl vybrán druhý vůz Pendolina, které s návštěvníky z Prahy přijelo na akci až do depa.
„Vagonem Pendolina za jednu hodinu od 11. do 12. hodiny na dni železnice prošlo 1061 lidí. Je to překvapivě velké číslo. Průchod byl v podstatě bez přerušení,“ řekl obchodní ředitel Agentury Dobrý den Luboš Rafaj.
Z voucheru na další jízdy vlakem měl jistě radost také malý Petr a jeho tatínek Vojta, kteří během léta přepsali historii tuzemské železnice, když za 24 hodin ujeli neuvěřitelných 2 278 km ve vlacích Českých drah.
Národní den železnice v neděli zakončil koncert zpěváka Pavla Callty. Výtěžek z nedělních vstupenek bude věnován na odstranění škod po povodních v Bohumíně. Celkem se vybralo 330 tisíc korun.