iDNES.cz

Cestující na pardubickém letišti očenichal pes, hledal nenahlášené peníze

  15:50
První kontrolu podle nového unijního nařízení o kontrolách hotovosti podstoupili dopoledne na pardubickém letišti cestující z Ukrajiny. Psovod Celní správy se psem kontrolovali, zda někdo nepřeváží víc peněz a cenností, než od čtvrtka umožňují regule Evropské unie. Opatření má předcházet praní špinavých peněz a podpoře terorismu.

Nově lidé musejí předem oznamovat, pokud v souhrnu za rok převážejí šperky, zlato, platební poukázky a hotovost nad deset tisíc eur, tedy v přepočtu zhruba 255 tisíc korun (podrobně v článku EU mění pravidla. Za neohlášený převoz peněz hrozí pokuta až deset milionů).

Na dopoledním pravidelném letu společnosti Wizz Air psovod Josef Maťašovský se svým speciálně vycvičeným psem na pardubickém letišti na nikoho takového nenarazil. Pes kromě pachu většího množství bankovek umí rozpoznat i drogy.

„Specifický pach si osvojí v rámci výcviku. Spojí si ho vždy s odměnou, za kterou pracuje. Je naučený na pasivní značení, tedy že takzvaně zamrzne. Dříve hrabal packou, ale to u cestujících a dražších aut použít nelze,“ řekl psovod celní správy.

Služební pes dokáže zkontrolovat šest až osm letadel po 150 zavazadlech. Závisí to na klimatických podmínkách. „Když je vedro, výkonnost jde dolů,“ dodal Maťašovský.

Celní správa si bude na takové kontroly vybírat převážně pravidelné linky.

„Budeme si vybírat rizikové lety, naším primárním cílem nejsou chartery na dovolenou. Cílem jsou standardní pravidelné linky, které využívají nejenom rekreanti, ale i obchodní cestující a další osoby,“ řekl ČTK zástupce ředitele odboru dohledu Generálního ředitelství cel Roman Havelka.

Za přejezd hranic jakýmkoli dopravním prostředkem s nenahlášenou hotovostí či šperky nyní hrozí pokuta až deset milionů korun. Převoz drahých kovů, poukázek, hotovosti či šperků v hodnotě nižší než je 10 tisíc eur se nahlašovat nemusí.

Celní správě se musí převoz cenností nahlašovat přes speciální formuláře, které se dělí do dvou kategorií, a to na ty pro převoz doprovázený, kdy má cestující daný obnos peněz přímo u sebe, anebo na nedoprovázený, který se využije v situaci, kdy se peníze posílají poštou.

Autoři: ,
zpět na článek