Afghánci bez dokladů přijeli do Čech nákladním vlakem, zadržela je policie

  15:52
Pět mladých Afghánců zadržela cizinecká policie v Ústí nad Orlicí. Neměli doklady a podle svých slov cestovali do Německa. Do Čech se dostali nákladním vlakem ze Srbska.

„Když je policisté z Odboru cizinecké policie na autobusové zastávce v Ústí nad Orlicí kontrolovali, neměli u sebe doklady a ke své totožnosti uvedli pouze to, že jsou z Afghánistánu a jsou mladší 18 let,“ řekla krajská policejní mluvčí Markéta Janovská.

Policistům odmítali uvést jakékoliv další osobní údaje. Ti je proto převezli na oddělení.

Cizinci uvedli, že jsou na cestě přibližně rok a do České republiky přicestovali takzvanou balkánskou cestou. Za služby platili převaděčům částky v řádech tisíců eur. Žádný z nich nepožádal o azyl v zemích Evropské unie.

„Vypověděli, že cestovní doklady buď nikdy neměli vydané, nebo je záměrně po cestě zničili, což jim doporučili převaděči. Vyhýbali se oficiálním hraničním přechodům, policii i úřadům,“ řekl Martin Demek z odboru cizinecké policie Krajského ředitelství Pardubického kraje.

V Ústí nad Orlicí se cizinci objevili poté, co vystoupili z nákladního vlaku jedoucího ze Srbska. Nákladní vlaky přitom využívali po cestě opakovaně. Chtěli se dostat do Německa a tam studovat nebo pracovat.

Cizinecká policie je prozatím umístila do detenčního zařízení.

Autor: