Stavba nadchodu v Litomyšli se může opozdit až o tři měsíce, není materiál

  13:54
Nový moderní nadchod nad silnicí I/35 v Litomyšli měl začít lidem sloužit na konci srpna. Náhrada za betonovou konstrukci z dob komunismu ale bude otevřena pravděpodobně později. Stavařům chybí kvůli válce na Ukrajině materiál.

Podoba nového bezbariérového nadchodu v Litomyšli. | foto: Město Litomyšl

„Stavební firma nás upozornila na komplikace, které zapříčinila válka na Ukrajině. Dochází nejenom zásoby oceli a dalších kovů nutných při stavbě, ale kvůli situaci na trhu zahraniční subdodavatel bohužel také zrušil objednané práce na konstrukci lávky nadchodu,“ uvedl vedoucí oddělení investic Městského úřadu v Litomyšli Pavel Kubeš s dodatkem, že stavba by se mohla protáhnout až o tři měsíce.

„Samozřejmě říkáme firmě, že trváme na dodržení smlouvy, ale v daném případě si dokážeme představit, že dojde k nějaké prodlevě,“ uvedl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar.

Starosta Daniel Brýdl soudí, že pokud bude zpoždění zaviněno válkou na Ukrajině, firma nebude muset platit penále. „Ve smlouvě je klauzule o vyšší moci, která válku zahrnuje,“ řekl Brýdl.

Nový nadchod má stát 45 milionů korun, stavební firma by vzhledem ke zdražování materiálů ráda získala víc. Město na dodržení ceny ale trvá. Na akci získala Litomyšl od státu dotaci ve výši 32 milionů korun.

Nový nadchod bude mít schody a výtah, počítá se i s vybudováním osvětlení a malé vyhlídky, odkud budou moci kolemjdoucí z výšky pozorovat historické jádro Litomyšle. Podobu nové, subtilnější konstrukce památkáři schválili.

Autor: