Strážníci v pětitisícové Skutči dostali služební auto za 1,4 milionu

  14:02
Strážníci v pětitisícové Skutči si výrazně polepšili. Dvě poruchové služební dacie vyměnili za novou čtyřkolku Toyotu Hilux za 1,4 milionu korun. Stejné terénní vozy nahradily u české armády desítky let staré sovětské vozy UAZ.

Toyotu Hilux pohání vznětový řadový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem o objemu 2,4 l. | foto: Městská policie Skuteč

Když v roce 2010 velitel skutečských strážníků přebíral od krajského ředitele Policie ČR Plzeňského kraje vysloužilou Ladu Nivu se 160 tisíci najetými kilometry, neskrýval nadšení. „Niva nahradí vysloužilého Jeepa. Jsme z ní nadšeni, má lepší průchodnost terénem než Jeep a má o 60 procent nižší provozní náklady. Ceny náhradních dílů jsou rovněž výrazně nižší,“ uvedl tehdejší velitel Jiří Stuna.

Že to zase taková výhra nebyla, svědčí o pět let později nákup zbrusu nové dacie poháněné na všechna čtyři kola. I ta však spolu s civilním kombíkem stejnojmenné značky postupem času přestávala být spolehlivým vozem.

Strážníci proto museli při výjezdech často improvizovat. „Mohli jste nás potkávat ve vypůjčených civilních vozidlech města Skuteč, která byla opatřena magnetickými nápisy a magnetickým majákem. Ta však nebyla přizpůsobena pro výkon služby městské policie a velmi často jsme je blokovali úředníkům, kteří na nich byli také závislí,“ uvedl vrchní strážník Městské policie Skuteč Tomáš Brokl.

Technické specifikace Toyoty Hilux

Model: Hilux RC21

Rok výroby: 2022

Karoserie: Double Cab

Motor: 2,4 D-4D (150 k), diesel, 6st. MAN, 4x4

Celková pořizovací cena:
1 409 386 korun včetně DPH

Verze: LIVE (základní výbava vozidla)

Doplňková výbava: kryt podvozku, Hardtop (zastřešení zavazadlového prostoru), tažné zařízení, parkovací čidla

Speciální výbava: výstražné zvukové a světelné zařízení dle stanovených norem značky Whelen, vyhledávací dálkově ovládaný reflektor Whelen Arges, LED osvětlení okolí vozidla, sváděcí LED rampa oranžová, signalizace STOP v přední i zadní části vozidla, reflexní polepy a nápisy dle stanovených zákonných norem, čelní naviják WARM ZEON 8 s textilním lanem + příslušenství, přidané zásuvky 12V, měnič napětí 12V/220V, výsuvné plato v zavazadlovém prostoru o nosnosti 350kg, nástavba zavazadlového prostoru (úchyty pro vybavení)

Před dvěma lety proto strážníci oslovili vedení města s návrhy, jak vozový park rozšířit. „Kladli jsme nároky na dobrou prostupnost terénem a velikost zavazadlového prostoru. Sami jsme si učinili poptávku na různé výrobce a hledali jsme nejvhodnější vůz pro potřeby naší práce,“ dodal Brokl.

V listopadu 2021 město vypsalo výběrové řízení na nové vozidlo, ve které zvítězil pick-up Toyota Hilux. Shodou okolností ve stejném roce začala totožné typy vozů s odlišnou specifikací přebírat i česká armáda.

Strážníci na nový vůz za 1,4 milionů korun vyrobený v jižní Africe čekali rok. Další čas zabraly speciální úpravy u autorizovaného servisu. „Několikrát jsme byli přítomni na kontrolních dnech, kdy jsme společně se zaměstnanci firmy ladili rozvržení nákladového prostoru tak, aby každé naše vybavení mělo své místo a aby vše bylo co nejpraktičtější pro potřeby výkonu služby,“ popsal velitel strážníků.

V minulém týdnu po roce a půl čekání si strážníci vozidlo převzali. Díky svému vybavení je čtyřkolka s motorem 2,4 litru vedena jako „vozidlo zvláštního určení – policejní speciál“. Je evidováno v IZS a v případě vyžádání může být využito při řešení mimořádných událostí.

„Doufáme, že nám vozidlo dobře poslouží a že díky své praktičnosti bude spolehlivým a užitečným pomocníkem při plnění činnosti skutečských strážníků,“ dodal Brokl.

Městská policie Skuteč vykonává svoji činnost na území města a působí také v sousední Luži. Pracovní doba není nepřetržitá, služby se plánují operativně a každý měsíc se mění.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: