Rok od razie v Pardubicích: někteří aktéři zmizeli, další dělají jakoby nic

  16:42
Dnes je to přesně rok, co policisté hromadně zatýkali v Pardubicích politiky, radniční úředníky a podnikatele. Začalo tím rozplétání hned několika kauz, které mají podle vyšetřovatelů jedno společné: rozkrádání veřejných zakázek města. Zatímco někteří aktéři prakticky přes noc zmizeli z veřejného života, mnozí další se tváří, že se nic nestalo.

Byl 21. listopad 2023. Něco málo po osmé hodině ranní. Pardubicemi se začala šířit informace, že policie si přišla pro lidi z magistrátu. Novináři začali rychle zjišťovat, co se děje. Brzy byly kusé zprávy na sociálních sítích i v médiích.

Padala první jména politiků i úředníků. Když se jim redaktoři snažili dovolat, odpovědí byla známá hláška o dočasně nedostupném čísle. To znamenalo jediné: majitel telefonu je u výslechu.

Koho policie zadržela na startu pardubické kauzy

Martin Charvát, bývalý primátor a tehdejší radní města za ANO

Helena Dvořáčková, bývalá náměstkyně primátora, zastupitelka

Michal Drenko, zastupitel prvního obvodu, šéf Rozvojového fondu Pavel Nevečeřal, předseda představenstva Rozvojového fondu

Jozef Koprivňanský, šéf Krajské hospodářské komory

Aleš Kopecký, šéf městské firmy Služby města Pardubice

Jaroslav Hruška, bývalý šéf odboru investic a majetku na radnici Petr Škoda, další bývalý šéf odboru investic a majetku na radnici

Petr Hušek, referent odboru majetku a investic na magistrátu

Jiří Hanousek, jednatel firmy Instal Hanousek

Dominik Hanousek, mistr výroby firmy Instal Hanousek

Tomáš Frydrych, jednatel firem KTS - Integra a SBF spol. s r.o.

Pavel Navara, jednatel firmy Navara Pardubice s.r.o.

Celkem policie obvinila 19 lidí a nakonec osm různých firem.

Pozn: Politici a úředníci o funkce přišli.

Akce v Pardubicích dosud nevídaná. „Přijížděl jsem na magistrát o něco později, byl jsem na jednání. Říkal jsem si, co se děje. Pak mi policista se silným ostravským přízvukem řekl, ať mu odevzdám mobilní telefon. Když jsem se zeptal, na jak dlouho, řekl mi, že na několik týdnů. Spadla mi čelist, mám v něm celý svůj život včetně bankovnictví,“ vzpomínal na den zatýkání náměstek primátora Jan Hrabal z hnutí ANO.

On sám mezi obviněnými nefiguroval. Přesto se ho akce také dotkla. „Měli jsme zapečetěné kanceláře, nikam jsme nemohli, nebylo to příjemné,“ popisoval první hodiny po příchodu policistů další náměstek René Živný ze Společně pro Pardubice. Ten tehdy fakticky město vedl, protože primátor Jan Nadrchal a jeho první náměstek Jakub Rychtecký byli v zahraničí.

O dost hůře však dopadl jejich tehdejší kolega z rady města a bývalý primátor Pardubic Martin Charvát. Toho policisté vozili s pouty na rukou po městě a o dva dny později putoval do vazební cely. Stejně dopadla i jeho někdejší náměstkyně a kolegyně z ANO Helena Dvořáčková. Oba dva podle policie ovlivnili zakázku na stavbu parkovacího domu u arény. Tu vypisoval Rozvojový fond Pardubice, jehož prakticky celé vedení skončilo v hledáčku policie.

Ovšem ani po roce není v případu nic nového. Vyšetřovatelé ho pouze vyčlenili z kauzy ovlivňování zakázek malého rozsahu na magistrátu a u městských firem.

„Mohu potvrdit pouze to, že skutek týkající se veřejné zakázky pod názvem Parkovací dům u MFA byl vyloučen ze společného řízení. K osobám obviněných se nebudeme vyjadřovat, neboť přípravné řízení je neveřejné. Návrh na podání obžaloby policejní orgán dozorové státní zástupkyni dosud nepředložil,“ uvedl pro ČTK okresní státní zástupce Aleš Veselý.

Do vazby šli tři obvinění

Třetím a posledním obviněným, který putoval do vazební cely, byl tehdejší šéf Krajské hospodářské komory Jozef Koprivňanský. Policisté jej viní z toho, že ovlivňoval rozdělování veřejných zakázek.

„Jeho jediným proviněním je, že jako člen Hospodářské komory vzájemně propojoval podnikatele, kteří jsou členy komory,“ uvedla jeho advokátka Tereza Jelínková.

Soud začal rozplétat korupční kauzu na pardubické radnici, padly první tresty

Zajímavou postavou se pak stal Petr Hušek. Ten byl v době policejní razie referentem na odboru majetku a investic pardubického magistrátu, a dohlížel tak na rozdělování veřejných zakázek. Policisté měli proti němu zřejmě hodně důkazů, a tak ho podle Seznam Zpráv získali do pozice takzvaného spolupracujícího obviněného.

I díky tomu se zřejmě podařilo státnímu zastupitelství velmi rychle dostat k cíli případ ovlivňování zakázky na opravu kanceláří ve Službách města. Už minulý pátek posvětil soud první dohody o vině a trestu a další budou následovat.

„Celkem v případech ovlivňování zadávání veřejných zakázek firem města Pardubice či přímo radnice jsme uzavřeli patnáct dohod o vině a trestu. Všude navrhuji peněžité tresty mezi stem až dvěma sty tisíci korun. Šest případů je na pořadu dnes, dalších devět je v plánu nejspíše v lednu,“ uvedla u soudu státní zástupkyně Adéla Rosůlek.

Případ tak brzy skončí i pro další známou osobnost celé akce, kterou byl Aleš Kopecký. Někdejší šéf Rozvojového fondu přešel před několika roky do pozice ředitele Služeb města. I on se na trestu dohodl, a dostane tudíž pokutu. „Dohodu jsem udělal, ale radost z ní moc nemám. Přesto si myslím, že je to lepší řešení než se roky soudit,“ uvedl.

Někteří obvinění zmizeli, jiní žijí jako dříve

Velmi rozdílný postoj k rok starému zatčení zaujali jednotliví aktéři pardubické kauzy. Zatímco někteří vlastně přes noc dokonale vysublimovali z veřejného života, mnozí další se minimálně tváří, že se nic nestalo, a jedou dál ve starých kolejích.

Asi není překvapením, že nejméně je vidět bývalého primátora Martina Charváta. Ten si ještě v předvečer svého zatčení užíval koncert swingových Pirátů v Domě hudby, ale od té doby prakticky nikam nechodí. „Byl snad jednou na hokeji. Bylo na něm vidět, že mu to není příjemné. Moc se nebavil, asi se není čemu divit,“ uvedl třeba starosta Polabin a radní města za ANO Radek Hejný, podle kterého se exprimátor vrátil ke stavařině.

Podobný případ je i Charvátova někdejší náměstkyně Helena Dvořáčková, která byla v době zatčení zastupitelkou města za SPD. „Nezlobte se, ale nechci se o tom bavit. Víte, jak to je,“ odpovídala na dotaz MF DNES, proč není prakticky nikde vidět. „Jednou jsme se náhodou potkali na ulici. Pozdravili jsme se, ale tím to vlastně skončilo. Nechtěla se bavit, chápu to. Hrozné je, že ty lidi soud může za pár roků omilostnit, ale to stigma na nich už zůstane,“ uvedl primátor Jan Nadrchal z ANO, který před pěti lety střídal na židli náměstka primátora Charváta právě Helenu Dvořáčkovou. Oba se dobře znají z prostředí pardubického ANO.

Ovšem třetí aktér, který si prošel vazbou, je na tom zcela jinak. Bývalý šéf hospodářské komory Jozef Koprivňanský naopak navštěvuje jednu akci za druhou. Už těsně po svém propuštění byl třeba na plese v Litomyšli. „Byl to vlastně fajn čas. Hodně jsem četl, posiloval jsem, měl jsem čas na odpočinek. Paráda,“ popisuje na potkání svou zkušenost z vazební cely. A problém nemá ani s cestováním do zahraničí. V půlce října například letěl s pardubickým Dynamem na zápas Ligy mistrů do Sheffieldu. „Dobře to pro mne dopadne. Myslím, že policie na mne nic nemá, nic jsem totiž neudělal. Mám čisté svědomí,“ vyprávěl ochotně Koprivňanský.

Ostatně právě sportovní zápasy jsou místem, kde se dá potkat nejvíce lidí spojených se zatýkáním z 21. listopadu 2023. Hned pár dní po policejní akci byl přímo během zápasu Dynama na kostce nad ledem v záběru dnes už bývalý šéf Služeb města Aleš Kopecký. Na fotbalový zápas se Spartou pak šel o pár dní později i bývalý šéf Rozvojového fondu a zastupitel prvního obvodu Michal Drenko.