Pohotovost v Pardubicích funguje dvanáct dní v měsíci místo třiceti

  14:54
Pacienti nyní nemají jistotu, že v Pardubicích večer najdou pomoc v ordinaci lékařské pohotovosti pro dospělé. Ta nyní o víkendech nefunguje a lékaři dokonce neslouží ani v některých všedních dnech.

V desetitisícovém Hlinsku na Chrudimsku mohou lidé kterýkoliv den večer zajít do ordinace lékařské pohotovosti a nechat se vyšetřit. 

V devadesátitisícovém krajském městě tuto službu pacienti nemají. 

Lékařská pohotovost pro dospělé (LPS) v Pardubicích teoreticky funguje každý den do dvaadvacáté hodiny, ve všedních dnech od sedmnácti hodin, o víkendech a svátcích dokonce od deseti dopoledne. 

Z rozpisu služeb, který nemocnice zveřejnila na webu, ale vyplývá, že to tak nyní není. Ve třiceti zářijových dnech bude ordinace otevřena celkem jen dvanáctkrát. Není dost praktických lékařů, kteří by tam byli ochotni sloužit.

„Byť se na některých službách podílejí i lékaři z nemocnice, jsou těmi, kdo primárně zabezpečují pohotovostní služby, praktičtí lékaři. Nemocnice poskytuje místo a službu zajišťuje organizačně,“ uvedla mluvčí Pardubické nemocnice Kateřina Semrádová. 

Dodala, že společně s krajem se nemocnice snaží lékaře pro službu získat a pravidelně je oslovuje. 

„Naposledy jsme tak učinili na konci letošního srpna. Přes veškerou naši snahu však zůstávají některé dny neobsazené. Péče o pacienty se to ale nedotkne. I nadále platí, že mohou využívat příjmových ambulancí klinik a oddělení Pardubické nemocnice,“ uvedla Semrádová.

Ordinace LPS v Pardubicích nebude například tento týden fungovat od pátku do neděle, v dalším týdnu zde lidé lékaře nenajdou od čtvrtka 16. září do pondělí 20. září. 

Zájemci by si měli vždy na webu nemocnice zkontrolovat, zda podle rozpisu služeb nějaký lékař na pohotovosti daný den je.

Lékařská pohotovost pro dospělé má přitom mít důležitou roli v novém centrálním urgentním příjmu, který nemocnice v areálu v Kyjevské ulici buduje za více než dvě miliardy korun. 

V zájmu kraje i nemocnice a samozřejmě i pacientů je tak zařídit, aby praktičtí lékaři z Pardubicka sloužili.

Potíže s pohotovostí v krajském městě mají delší historii. Pohotovost pro Pardubicko zajišťoval s pomocí některých praktických lékařů dvanáct let lékař Vítězslav Novohradský ve své ordinaci na Dubině. 

V době pandemie neúspěšně žádal své kolegy o pomoc se zajištěním služeb. Loni v dubnu s pohotovostí skončil a loni v srpnu otevřela Pardubická nemocnice nové zázemí pro pohotovost s tím, že ordinace bude fungovat každý den.

Služby zablokovalo testování

Praktičtí lékaři měli k nové povinnosti řadu výhrad. Za dvanáct let fungování soukromé pohotovosti na Pardubicku si od služeb odvykli. Nakonec se ale kraji i nemocnici podařilo je přesvědčit. Jenže když přišla nová vlna koronaviru, nemocnice pro potřeby testování použila prostory, které byly ve stejné budově jako ordinace lékařské pohotovostní služby. 

„Aby se provozy nekřížily, docházelo k redukci ordinačních hodin LPS,“ uvedla Semrádová.

Praktičtí lékaři, kteří se tehdy už vrátili ke klasickým službám, dostali zase zprávu, že nemusejí o víkendech jezdit.

Až nyní se ordinace LPS přesunula v areálu Pardubické nemocnice do prostor neurochirurgické ambulance, kde může fungovat každý den. Ale už zase nejsou k dispozici lékaři, které teď kraj a nemocnice musejí podruhé přesvědčit, aby přišli. 

„Celé prázdniny se snažíme služby zajistit, obvoláváme lékaře. Je to z naší strany velká prosba, aby sloužili. Rozhodně to nenecháme být, naším cílem je služby zaplnit,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková

Povinnost lékařů zabezpečit na žádost kraje pohotovostní služby vyplývá ze zákona o zdravotních službách. Kraj ale nemá způsob, jak je k tomu přimět. Podle Matouškové je to celorepublikový problém. „Bohužel neexistuje žádný motivační program, který by zvýhodňoval lékaře, kteří slouží LPS,“ řekla.

Nemocnice na LPS může využít i vlastní zdravotníky, mladé lékaře z jednotlivých oddělení, tak jako se to děje v největších nemocnicích i v jiných krajích.

Předsedkyně krajského sdružení praktických lékařů Kateřina Nechvátalová uvedla, že komunikace s krajem i nemocnicí je složitá. Podle ní nyní jedná o případných službách každý lékař na Pardubicku sám za sebe. 

„Já osobně, pokud bych si našla čas, tak bych šla sloužit do Hradce Králové, kde jsou podmínky a dohoda lepší,“ uvedla.