Kapucín i vodník už mají v ulicích Chrudimi své místo, teď přijde na řadu čert

  13:18
Chrudim se před třemi roky rozhodla tak trochu napodobit polskou Vratislav, která baví své návštěvníky stovkami bronzových trpaslíků rozmístěných po celém městě. Město s tradicí loutek a dlouhou historií festivalu Loutkářská Chrudim tak na veřejná prostranství rozmisťuje plastiky loutek.

Snaha chrudimských radních je nicméně na počátku, lidé mohou v ulicích vidět plastiky vodníka a kapucína, další dvě postavičky město objednalo. Na rozdíl od polského města má každá plastika jiného autora a docela jiný vzhled.

„Město se rozhodlo že bude umisťovat dlouhodobě plastiky loutek do veřejného prostoru, začalo to loutkou kapucína v klášterních zahradách,“ uvedl starosta Chrudimi František Pilný.

Po postavičce kapucína přišel na řadu vodník, který už rok sedí na zábradlí u schodů pod Širokou ulicí. Od letošního ledna má socha oficiálně jméno Polívka, které vzešlo z hlasování občanů Chrudimi a odkazuje na jednoho z majitelů sousedního mlýna. Novým přírůstkem má být socha divadelní loutky, která by se měla objevit na lampě na Resselově náměstí a rukou bude ukazovat na cestu k Muzeu loutkářských kultur v nedaleké Břetislavově ulici. Zatím poslední plastikou bude příští rok socha čerta.

„Měl by být na budově městské knihovny, anebo na balustrádě v horní části Resselova náměstí v místě, kde se odehrál děj pověsti Hyksovo peklo,“ uvedl Pilný.

Politici doufají, že se návštěvníci při cestách za plastikami dozví víc o historii i pověstech Chrudimi. Ta o Hyksově pekle připomíná fakt, že na takzvané balustrádě kdysi stál dům. Z něj podle legendy vedla tajná chodba až do luk na Pumberkách. Majitel domu Hyksa byl proklet svým dlužníkem z Pumberek a po smrti se zjevoval v podobě ďábla a naříkal.

Autor: