Černého loďka „vyhoupala“ už přes 70 tisíc, peníze jdou dětem s postižením

  14:06
Sedmasedmdesát tisíc korun vynesla za první měsíc od instalace „papírová“ loďka Davida Černého před Automatickými mlýny v Pardubicích. Dílo si za poplatek může kdokoliv z návštěvníků rozpohybovat s tím, že výtěžek pomáhá škole Svítání. Ta sdružuje a vzdělává postižené děti.

„Je to úvodní částka, zaplať pánbůh za ni. Houpání loďky je krásné a ještě pomáhá. Věřím, že se to více rozkřikne a lidé rádi naší škole tímto způsobem přispějí,“ řekla senátorka Miluše Horská, která je zároveň ředitelkou Základní školy a Praktické školy Svítání.

Platební terminál, který je součástí loďky, zaznamenal 952 plateb, nejčastěji novou atrakci lidé nechali rozhoupat za 50 korun, což je ostatně také nejnižší možná platba, takto platilo během prvního měsíce provozu nové pardubické atrakce 634 lidí. Je to 66 procent ze všech plateb. Celkem 218krát zaplatili za houpání stokorunou, jednou si někdo nechal loďku rozhoupat za 1 500 korun, šestkrát za tisícovku. Průměrná platba tak činí 85 korun.

Čím větší obnos přitom dárce do terminálu vloží, tím většího zvukového a houpavého efektu se dočká.

„Mami, ten prst je perfektní,“ sledoval nadšeně syn návštěvnice Lenor Jurkenyové, jak se vedle loďky vztyčil ukazovák a rozhoupal ji.

„Je to skvělá příležitost, jak pomoci dobré věci a ještě loďka moc dobře vypadá. Jsem ale nadšená i ze Sila, jak se podařilo průmyslový areál přeměnit a zároveň zachovat jeho původ,“ řekla Jurkenyová, která přijela se synem z Prahy.

Majitel veřejného prostoru, kde loďka stojí, kvituje, že si ji sem jezdí prohlížet také zahraniční turisté.

„Loďka umělce Davida Černého okamžitě upoutala pozornost celé řady návštěvníků, včetně těch zahraničních, což potvrzuje, že jeho tvorba má výrazný mezinárodní přesah. Navíc pomáhá získat nemalé finanční prostředky na charitativní účely.Dosavadní vybraná částka je důkazem, že umění může nejen inspirovat, ale také pomáhat dobré věci,“ řekl architekt a majitel veřejných prostor Automatických mlýnů Lukáš Smetana.

Loďku chce škola Svítání i nadále během letních prázdnin zviditelňovat. Informace o ní by měly sdílet cestovatelské weby i spřízněné organizace, které budou Loďku také propagovat.

„K lodi přibude i fyzická, více viditelná pobídka s popisem, aby náhodný kolemjdoucí věděl, že loď je nejen krásná, ale také, že slouží dobré věci. Náš dluh 30 milionů korun, za níž nová škola vznikla, má ještě další poplatky, takže jakoukoli částku vítáme a děkujeme za ni. Škola stojí, všichni se mohou přesvědčit a navštívit ji nebo si zde dokonce uspořádat vlastní akci,“ řekla Horská.