Loď Arnošt nově pluje z Pardubic do Přelouče, premiéra byla za hodinu vyprodaná

  14:46
Jen několik hodin visela na Facebooku informace o premiérové plavbě lodi Arnošt z Pardubic do Přelouče. Pak ji Dopravní podnik města Pardubic musel stáhnout. Zájem lidí byl tak velký, že byla plavba tam i zpět za hodinu vyprodaná.

Loď Arnošt na Labi v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Arnošt je v podstatě jedinou velkou lodí, která bude v tomto úseku brázdit Labe. Nový most přes Labe mezi Valy a Mělicemi má totiž potřebnou průplavnou výšku.

„Překvapilo mě, že jsme to nikde veřejně nevyhlašovali, zprávu o plavbě jsme dali jen na naše stránky a Facebook, a za hodinu bylo vyprodáno,“ řekl ředitel Dopravního podniku Tomáš Pelikán, který má pardubickou turistickou atrakci na starosti.

Zájem lidí byl podle dopravního podniku takový, že by se červenobílé plavidlo podařilo naplnit hned čtyřikrát. Pro velký úspěch tedy pojede Arnošt do Přelouče zřejmě ještě dvakrát.

Lidé musí po rezervaci vstupenky hned zaplatit

Další plavba je naplánovaná na 28. srpna. Itinerář jízdy ani jízdné se nemění, stejně jako zpáteční jízda historického autobusu s vlekem. Hlásit by se však měli jen skuteční zájemci.

„Z první jízdy nám zůstala některá místa neobsazená. Lidé si plavbu jen zarezervovali, pak ale nejeli,“ řekla tisková mluvčí Dopravního podniku Jitka Malinská.

Po zkušenosti z Arnoštovy premiéry, kdy zůstalo několik míst prázdných, obdrží zájemci po rezervaci mailem číslo účtu, aby plavbu hned zaplatili.

„Propadlá místa bychom tehdy jistě prodali, proto jsme přistoupili k tomuto kroku,“ řekla Malinská. Ta se sama plavby také účastnila. „Okolí Přelouče dobře znám, ale vidět ho z řeky je zcela jiný zážitek. Už jen proplouvání pod novým mostem mezi Valy a Mělicemi stálo za to. Jela jsem po něm na kole a teď jsem ho viděla z úplně jiné perspektivy,“ řekla.

Výletní loď Arnošt dál po proudu Labe byla zjevením pro četné rybáře, kteří nyní u řeky tráví dovolenou a stanují. „Mávali na nás, volali,“ řekla Jitka Malinská.

Ztrátu už Arnošt asi nedožene, může mu nahrát září

Dopravní podnik zatím trvalé zanesení plavby do Přelouče neplánuje. Letní kalendář dlouhodobě zaplňují kratší trasy do Brozan a Kunětic.

Arnoštem do Přelouče

Druhá speciální plavba lodí z Pardubic do Přelouče se uskuteční 28. srpna. Parník vypluje z kotviště v Pardubicích v 11 hodin. Zastavuje v 11:45 v Srnojedech, ve 13 hodin ve Valech. Do Přelouče připluje ve 13:30 hodin. Ve 13:45 odjíždí z přeloučského přístaviště přistavený historický autobus s přívěsem, který odveze cestující zpět do Pardubic. Z Přelouče pak Arnošt vyplouvá ve 14 hodin. Jednosměrná jízdenka vyjde na 200 korun, rodinná pak na 450 korun. Cena zahrnuje i zpáteční jízdu historickým autobusem. Jízdenku je možné koupit jen přes e-mail: rezervace@lod.cz.

„Přelouč trvá skutečně dlouho, musíme se s plavbou trefit do dne, kde nejsou rezervace, a máme tak čas plavbu stihnout. Myslím tím dny, kdy lidé nemají zájem o standardní krátké plavby do Kunětic,“ řekl Pelikán.

Samotná jízda do Přelouče trvala 2,5 hodiny, proto byla v ceně zpáteční jízda historickým autobusem. 

Častějších jízd Arnošta do rodiště Františka Filipovského se možná dočkají lidé v následující sezoně, ovšem opět v kombinaci s jízdou historickým autobusem.

„Celkových pět hodin na lodi nikdo nevydrží,“ řekl Pelikán. Přestože nyní jezdí Arnošt slušně obsazený, ztrátu ze začátku sezony, kdy nemohl kvůli koronaviru plout, už nestáhne. 

„Ztrátu nedoženeme. Promeškané plavby nemáme kam dát. Výpadek tržeb za první měsíce, kdy jsme jezdit nemohli, by mohlo dohnat příznivé teplé září, kdy bychom jezdili víc než normálně,“ řekl k případnému protažení plavebního kalendáře Pelikán.