U mostu Pavla Wonky v Pardubicích startuje letní kino. I letos je zdarma

  13:10
Po více než 60 letních večerů se budou moci lidé z Pardubic a okolí bavit v kině. A to dokonce zadarmo. Tuto možnost jim už čtrnáctým rokem nabízejí pořadatelé Letního kina Pardubice, které bude druhou sezonu v řadě promítat za mostem Pavla Wonky nedaleko sídliště Polabiny.

Filmoví příznivci sledují projekci letního kina v Pardubicích. | foto: Tomáš Kubelka

Pardubické letní kino Pernštejn je nejnavštěvovanějším prázdninovým projektem regionu, největším letním kinem v České republice a svým rozsahem, dramaturgií a délkou trvání je nejen republikovým, ale i středoevropským unikátem.

To o svém projektu tvrdí pořadatel a zakladatel kina Jan Motyčka. Někomu se mohou jeho slova zdát přehnaná, ale čísla mluví jasně. Kino od roku 2006, kdy poněkud nesměle začínalo v Tyršových sadech u zámecké zdi, přivítalo zhruba 700 tisíc diváků.

„Po celá léta jsme jako pořadatelé dbali na zachování tří klíčových zásad, které jej v porovnání s akcemi podobného druhu činí velmi specifickým. Je to především speciální dramaturgická skladba programu, kvalita produkčního zajištění a v neposlední řadě absence vstupného,“ uvedl Motyčka s tím, že podle něj skutečnost, že všechny projekce jsou zdarma, je zcela zásadní. 

„Tento kulturní podnik se tak stává dostupným pro všechny vrstvy obyvatel. Obliba letního kina je dána také diváckým zázemím a rozsáhlou propagací. Proto také filmové projekce pod širým nebem přilákaly stovky tisíc diváků,“ doplnil pořadatel.

Nadcházející čtrnáctý ročník podle něj nabídne ještě propracovanější dramaturgickou koncepci a řadu překvapení v podobě pozvaných filmových delegací a doprovodných akcí. 

„Naším cílem je dokázat, že i v krajském městě lze pořádat filmovou přehlídku na stejné úrovni jako ve světových metropolích. Lze předpokládat, že počty spokojených návštěvníků budou dále narůstat a Pardubické letní kino Pernštejn zanedlouho přivítá miliontého filmového fanouška, čímž se stane jednou z nejdůležitějších letních kulturních akcí v rámci střední Evropy,“ řekl Jan Motyčka.

Program Letního kina Pardubice na první polovinu prázdnin

Filmoví příznivci sledují projekci letního kina v Pardubicích.

28. 6. LOVEní
29. 6. Favoritka
30. 6. Impossible - Fallout
1. 7. Pohádkový festival - Pásmo filmů Karla Zemana
2. 7. Šťastný Lazzaro
3. 7. Já, Simon
4. 7. Petrolejové lampy
5. 7. Trabantem tam a zase zpět
6. 7. Zelená kniha
7. 7. Upgrade
8. 7. Pohádkový festival - Pásmo filmů Jiřího Trnky
9. 7. Utoya, 22. července
10. 7. Grinch
11. 7. Festival Juraje Herze - Světová premiéra restaurovaného filmu Spalovač mrtvol
12. 7. Jan Palach
13. 7. BlacKkKlansman
14. 7. Zlý časy v El Royale
15. 7. Pohádkový festival 2019 - Výběr z animačních technik 40. – 60. let
16. 7. Složka 64
17. 7. Jak vycvičit draka 3
18. 7. Festival Juraje Herze - Den pro mou lásku
19. 7. Ženy v běhu
20. 7. Bohemian Rhapsody
21. 7. Tiché místo
22. 7. Pohádkový festival 2019 - Pásmo animovaných filmů 2
23. 7. Kursk
24. 7. Putování se sobíkem
25. 7. Festival Juraje Herze - Morgiana
26. 7. Všechno bude
27. 7. První člověk
28. 7. Alita: Bojový Anděl
29. 7. Pohádkový festival - Špalíček
30. 7. Spitfire
31. 7. Asterix a tajemství kouzelného lektvaru

Pardubické Letní kino Pernštejn bude promítat na břehu Labedo začátku září. Promítá se každý den s tím, že v červenci se začíná od 21.30 hodin a v srpnu od 21 hodin. Projekce se ruší jen v případě silného deště. Na místě jsou k dispozici stánky s občerstvením a WC. Do areálu je zakázáno nosit vlastní pití a jídlo. Vstup je zdarma.

Za dlouhé roky promítání dorazila do areálu kina i řada osobností, které pravidelně jezdí představit své filmy, například režiséři Juraj Herz, Jan Hřebejk, Fero Fenič, Filip Renč, Zdeněk Troška, Irena Pavlásková, Olga Špátová, Miloslav Šmídmajer, Zdeněk Zelenka, Dan Přibáň, Jan Chicago Novák, Jiří Chlumský, Čestmír Kopecký.

S letním kinem je také spojené neustálé hledání nového místa pro plátno. Když se Tyršovy sady začaly opravovat, muselo se několik ročníků konat v prostoru mezi lihovarem a skateparkem. Pořadatelé tam však spokojeni nebyli, a tak hledali lepší parcelu. 

V roce 2017 se zdálo, že ji našli na kraji Tyršových sadů nedaleko zdymadla, ovšem už na jaře 2018 se ukázalo, že kino musí jinam, a začalo další hledání. Nakonec promítačka poprvé zamířila za hranice prvního městského obvodu a usadila se na louce nedaleko sídliště Polabiny na samém břehu řeky Labe. A co je hlavní, zdá se, že areál tam zůstane nadlouho.

„Schválili jsme pronájem pozemku pro kino na pět let s tím, že je schválená i opce na dalších pět let,“ uvedl tehdejší radní Pardubic Dušan Salfický při poslední loňské projekci. „Myslím, že to je pěkné místo a že budou spokojeni lidé z celých Pardubic,“ dodal starosta druhého městského obvodu Radek Hejný.

Pořadatelé i letos zachovají osvědčený model dramaturgie. V praxi to znamená, že pondělky a středy budou ve znamení dětských, převážně kreslených filmů. 

Úterní a čtvrteční projekce pak budou obsazeny novinkami z posledních měsíců. 

Pátky zůstanou vyhrazeny pro nejnovější české snímky a soboty filmům, které bodovaly na vyhlašování cen Oscar. Nedělní večery vyplní světové trháky posledních let. V červenci se promítá od 21.30 hodin, v srpnu se pak začíná o 30 minut dříve. Projekce se ruší pouze v případě velké nepřízně počasí.