Dva Leo Expressy jely proti sobě, ke srážce chybělo 500 metrů

  9:02,  aktualizováno  11:08
V Jablonném nad Orlicí na Orlickoústecku se dnes ráno málem stala další železniční nehoda. Dva osobní vlaky Leo Express Tenders jely po stejné koleji proti sobě, zastavily 508 metrů od sebe.

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Mimořádnou událost, která se stala 11 minut po 7. hodině ráno, vyšetřuje Drážní inspekce.

Vlak Os 7152 na trase Králíky - Ústí nad Orlicí projel za návěstidlo zakazující jízdu a vjel do cesty vlaku Os 7151 z Ústí nad Orlicí do Moravského Karlova.

„Strojvedoucí projel návěstidlo stůj, po osmdesáti metrech si však svou chybu uvědomil a okamžitě zastavil,“ říká mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

V tu chvíli už byl ovšem na stejné koleji osobní vlak ve druhém směru. „Naši dispečeři mu okamžitě změnili návěstidlo a strojvedoucí příkladně zastavil. Po přeměření vzdálenosti drážní inspekcí byly vlaky od sebe vzdálené 508 metrů,“ dodal Illiaš.

Provoz na trati byl zastaven zhruba na tři hodiny. Oba strojvedoucí byli staženi ze směny a musel je nahradit někdo jiný. Konkrétní postih strojvedoucího si bude podle Illiaše řešit společnost Leo Express Tenders.

„Nařídíme mimořádné přezkoušení všech našich strojvedoucích,“ uvedl mluvčí společnosti Emil Sedlařík s tím, že strojvedoucí, jenž udělal chybu, na směnu nastoupil po 48hodinovém odpočinku a dodržení všech dalších zákonných požadavků.

Podle Sedlaříka bylo v každém vlaku přibližně osm cestujících, kteří byli v pořádku evakuováni.

„Incident se obešel bez zranění, jestli vznikla nějaká škoda, například na výhybce, budeme vědět později,“ uvedl tiskový mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

V úseku Letohrad – Lichkov – Letohrad byla zavedena náhradní autobusová doprava, provoz na trati byl plně obnoven v 10.42.

Při červencové srážce vlaků na Karlovarsku zemřeli dva lidé

V posledních týdnech se na českých železnicích stalo několik mimořádných událostí. Nejtragičtější byla srážka dvou osobních vlaků u Perninku na Karlovarsku, kde 7. července zemřeli dva lidé. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

O týden později se srazily osobní a nákladní vlak mezi Úvaly a Českým Brodem. Zranily se desítky lidí. Strojvedoucí, který zůstal zaklíněný ve zdemolované kabině, zemřel.

Na trase Letohrad - Lichkov byly po mimořádné události na tři hodiny zastaveny vlaky.

Na trase Letohrad - Lichkov byly po mimořádné události na tři hodiny zastaveny vlaky.

Autor: