„Skutečně nešlo v případě tohoto lékaře o ojedinělou záležitost. Provedli jsme interní šetření, jehož závěry byly jednoznačné a nešlo přitom pouze o zmíněné stížnosti. Závěrem byla dohoda na ukončení pracovního poměru k poslednímu květnu. To, že v našich nemocnicích platí etický kodex a že ho zaměstnanci musejí respektovat, je naprosto bez debat. Zdravotnictví je jednak řemeslo, ale zároveň i umění komunikace, která je pro pacienty velmi důležitá,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová.
Zpěvák kapely O5 a Radeček Tomáš Polák trpěl po svém vystoupení na pardubickém Majálesu silnou bolestí a otokem nohy. Když kapela dorazila na pohotovost v Ústí nad Orlicí, situace se zdála být jasná – urgentní stav, prázdná čekárna, potřeba rychlého zásahu. Jenže realita byla jinde. Na pomoc čekali více než hodinu, a když se lékař konečně objevil, přišel šok, popsali členové kapely na Facebooku.
„Chcete berle, abyste mohl machrovat před holkama?“ zaznělo podle nich z úst nejmenovaného lékaře. Místo pomoci a empatie přišlo zlehčování stavu, výsměch a odmítnutí jakékoliv další lékařské péče, napsala kapela. Ta později ve svém příspěvku na sociálních sítích přezdívala lékaři „pan Hovado“.
Chcete berle na machrování? Zpěváka O5 a Radeček šokoval přístup na pohotovosti![]() |
Tomáš Polák později sdílel příspěvek, ve kterém informoval své fanoušky o tom, že se mu lékař osobně omluvil. Omluvy se dočkal také od vedení nemocnice i hejtmana Pardubického kraje.
Redakce iDNES.cz se také pokusila kontaktovat přímo lékaře s prosbou o vyjádření, zatím však bez odezvy.
„Doktor, který mně nepomohl s bolavou nohou, se mi dneska osobně omluvil. Přiznal chybu, že situaci nezvládl dobře. Ačkoliv situace v sobotu byla opravdu nepříjemná a dramatická, tak omluvu přijímám a vážím si jí, klobouk dolů před každým, kdo umí chybu přiznat a omluvit se za ni,“ vyzdvihl v úterý Tomáš Polák v příspěvku na Facebooku.
Lékař, který neošetřil frontmana Radečků, se mu později osobně omluvil![]() |
Pomoci se mu nakonec dostalo až v jiné nemocnici, konkrétně v Šumperku.
Příběh má ale i silnější přesah, upozornil na důležitost lidského přístupu ve zdravotnictví a důvěru pacientů v české lékaře. Jak vzkázala sama kapela, nejde o výjimečnou stížnost, ale o signál, že něco bylo potřeba změnit.