Langerova vila dostala slušivý háv, oslavy 130 let doprovodí videomapping

  12:02
Jedna z historických dominant Svitav se za více než 40 milionů korun vyloupla do krásy. Citlivě pojatou rekonstrukci Langerovy vily završí o víkendu oslavy v podobě videomappingu, prohlídek vily a přednášek.

Langerova vila ve Svitavách prošla citlivou rekonstrukcí. Od roku 1933 je ve vlastnictví města. | foto: Jiří Marek

Když se město Svitavy před čtyřmi lety pustilo do rekonstrukce své největší památky, nikdo nemohl tušit, jaká nečekaná překvapení budova z roku 1892, navržená významným brněnským architektem Germanem Wanderleyem, vydá.

Jeden svitavský patriot a pamětník se restaurátorům na lešení zmínil o malbě vlaštovek na klenbě nad venkovní terasou do parku. Malbu svitavský kmet naposledy viděl jako malé dítě. Žádný z dnes žijících současníků tedy nemohl mít o zapomenuté výzdobě ani ponětí.

Vlaštovky sedící na elektrických drátech odborníci skutečně pod vrstvami nátěrů našli. Přestože jejich autor není znám, v těchto dnech se opeřenci na terasu rukou restaurátorky vracejí, aby na terase v sousedství obřadní místnosti dělali radost svatebním párům.

Zhruba před rokem, když už bylo lešení z budovy dávno pryč, stavbaři během zemních prací narazili na záhadnou, zhruba metr vysokou chodbu s cihlovou klenbou. O žádný vstup do svitavského podzemí se však nejednalo. Po kamerových zkouškách vyšlo najevo, že se jedná o kolektor od staré studny, ze kterého vedlo do vily vodovodní potrubí.

Ukrytá pamětní deska pod nánosy barev

To ovšem není všechno. Poslední tajemství stavba vydala teprve nedávno. Když restaurátorka Martina Bednářová pracovala na restaurování nástěnných stropních maleb a pozlacených ozdobných prvků ve vstupním vestibulu, narazila možná na to nejcennější, co památka dosud ukrývala.

Tím je pamětní mramorová deska věnovaná předválečnému starostovi Svitav Carlu Lickovi, díky němuž se ve 30. letech vilu podařilo získat do majetku města. Mimo jiné byl v roce 1929 prvním starostou v Sudetech, který ve městě přivítal prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.

Svitavskou architektonickou perlu, kterou ve svém seriálu Šumná města ocenil i David Vávra a přirovnal ji ke zmenšené kopii drážďanského zámku Zwinger, teď čeká oslava kulatého 130. výročí.

Oslavy 130 let Langerovy vily

Pátek 16. září

20.00 - koncert Amelie Siva a barevná světelná show

20.50 koncert skupiny Dukla a video mapping

21.30 videoprojekce Co zažila vila

21.45 laser mapping show

22.00 Hello Marcel a Djs v baru V zatáčce

Sobota 17. září

divadelní představení Příběh prokleté vily

Neděle 18. září

Známá neznámá - přednášky Pavla Zatloukala (14.00) a Moniky Němcové (15.00) o architektuře, historii a dalších zajímavostech vily

Akce je naplánována na víkend 16. až 18. září. „Na své si přijdou rodiny s dětmi i ti, co se chtějí dozvědět o historii vily a architektuře,“ řekl k třídenním slavnostem starosta Svitav David Šimek.

Kvůli hře světel v podobě laserovosvětelné show a videomappingu se už v pátek v 19 hodin uzavře kruhový objezd pod vilou, ze kterého každý bude moct produkci s hudebním doprovodem od 20 hodin sledovat. „Videomapping ukáže vilu v průřezu doby na historických fotografiích až po současnost,“ láká na večer vedoucí informačního centra Petr Šmerda.

Sobotní program se přesune do útrob vily. Po předchozí registraci z důvodu omezené kapacity historický klub Záviš připravil pod vedením historika Miloslava Štrycha dětské divadelní představení s názvem Příběh „prokleté“ vily, který ve čtyřhodinových blocích přiblíží méně známou historickou epochu budovy. Po představení čeká návštěvníky prohlídka vily s doprovodným komentářem průvodců, kterými se na jeden den stanou starosta a místostarosta.

„Měli by provázet v historických dobových kostýmech. Kromě interiérů počítáme s prohlídkami půdy, kde se zachoval unikátní systém odvodu vody ze střech,“ dodal Šmerda s tím, že návštěvníci si prohlédnou známá i neznámá zákoutí vily, která nejsou běžně přístupná, a to včetně kanceláří, ve kterých byly za časů Langerů koupelny nebo ložnice.

Neděle bude patřit historickým a architektonickým přednáškám. „Ve 14 hodin historik umění Pavel Zatloukal promluví o architektuře přelomu 19. a 20. století, od 15 hodin v přednášce zaměřené na historii vily a události s ní spojené bude pokračovat svitavská historička Monika Němcová,“ doplnila program oslav mluvčí Svitav Kateřina Kotasová.

Historie Langerovy vily

Historický snímek Langerovy vily ve Svitavách.

Langerovu vilu navrhl v historizujícím stylu v roce 1888 brněnský architekt Germano Wanderley pro svitavského majitele dřevozávodu Julia Langera. Rodinnou vilu architekt David Vávra ve svém cyklu Šumná města nazval zmenšenou kopií drážďanského zámku Zwinger. Vlastníkem vily se po smrti otce Julia stal Robert Langer. Ekonomická krize a jeho rozmařilý život dovedl rodinný podnik k úpadku.

V roce 1933 majetek získala svitavská spořitelna jako zástavní právo. Téhož roku vilu za 6 tisíc korun ročně pronajala městu, které v ní zamýšlelo otevřít úřadovnu nové radnice. Až roku 1942 se Svitavy rozhodly vilu zakoupit a parkovou zahradu zpřístupnit veřejnosti.

Po roce 1945 budova Langrovy vily nadlouho zůstala v téměř původním stavu. Později dostala v té době obvyklou šedou fasádu zakrývající bohatou štukovou výzdobu.

Rozlehlá budova se může pyšnit na svou dobu řadou technických vymožeností. Patří k nim i dřevěné žlaby na půdě, které slouží ke svodu dešťové vody vnitřkem budovy tak, aby trubky nenarušovaly venkovní ráz budovy. Pro služebnictvo byla určena podzemní chodba, která spojovala vilu s konírnou.