Šestisetkilový kůň neunesl svou hmotnost, hasiči jej zvedali čtyři hodiny

  15:08
Více než čtyři hodiny bojovali hasiči spolu se zvířecími záchranáři o život osmileté klisny v Biskupicích na Svitavsku. Šestisetkilový poraněný kůň, který čekal na lékařské ošetření, nedokázal unést svoji váhu a v malé stáji si lehl.

Hasiči v Biskupicích na Svitavsku pomáhali šestisetkilové klisně postavit se v malé stáji na nohy. | foto: HZS Pardubického kraje

Bezvládně ležící klisnu bylo nutné postavit zpět na nohy. „Klisna má čtyřměsíční hříbě a v současné době poraněnou zadní levou nohu, se kterou se již měla léčit. Ovšem majitelům kůň do rána ve stáji lehl,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Pro dvě profesionální jednotky hasičů z Moravské Třebové i Svitav, kterým vypomáhali také dobrovolní hasiči z Jevíčka, byla záchranná akce poměrně velkým soustem.

Na pomoc si velitel zásahu nechal přivolat veterináře i pracovníky záchranné stanice z Brna, která se specializuje na záchranu větších zvířat.

Hasiči ke zvednutí těžké klisny použili trojnožku, kterou používají hasičští lezci mimo jiné při záchraně lidí. „Koně postavili na nohy a vyčkali do vyjádření veterináře,“ dodala Horáková.

Kůň byl poté transportován do speciálního vozíku, ve kterém jej zvířecí záchranáři převezli k ošetření na veterinární kliniku.

Autor: