iDNES.cz

Přes tuhle aplikaci už mě jednou podvedli, říkal muž. Pak naletěl ještě dvakrát

  16:36
Podvody s kryptoměnami založené na vymámení citlivých osobních údajů od důvěřivých lidí nepolevují. Důkazem je případ muže ze Svitavska, kterému během čtyř dní z několika účtů zmizelo téměř 800 tisíc korun. Věc je o to víc zarážející, že v minulosti už obdobným způsobem přišel o více než 120 tisíc.

Případ se odehrál minulý týden, kdy oběť ze Svitavska kontaktoval podvodník údajně ze společnosti obchodující s kryptoměnou se smyšlenou historkou, že na účtu poškozeného má být kryptoměna v hodnotě deseti tisíc amerických dolarů.

Důvěryhodnost informace si podvedený mohl ověřit po přihlášení na webovou stránku, kam ho skrytý útočník navedl. Tam skutečně fiktivní zůstatek uviděl. První chybou bylo, že důvěřivý muž kývl na dohodu, že kryptoměnu prodá a finanční prostředky získané z prodeje mu budou převedeny v českých korunách na jeho účet.

Pozor na kryptošmejdy

Policie ČR před podvodnými praktikami kryptošmejdů dlouhodobě varuje. Důležité je řídit se několika pravidly:

  • nereagovat na telefonické, emailové či jakékoliv jiné nabídky k nákupům kryptoměn
  • nikomu neumožňovat vzdálený přístup k PC, notebooku apod.
  • nefotit ani jiným způsobem neposkytovat osobní doklady nebo jejich kopie cizím lidem
  • před vlastním nákupem kryptoměn si pečlivě prostudovat, jak kryptoměny fungují, jaké druhy kryptopeněženek existují, jaké jsou jejich zabezpečení, výhody a nevýhody apod.
  • v případě rozhodnutí investice do kryptoměn si na internetu o burzách zjistit veškeré možné informace a reference (zda se nejedná o podvodné burzy)

„Druhý den neznámý muž poškozeného kontaktoval opětovně, že je ještě potřeba provést preautorizaci a ověřit jeho bankovní účet. K tomu si ale musí stáhnout do svého počítače určitou aplikaci. To poškozený odmítl s tím, že kvůli této aplikaci ho v minulosti již podvedli. Muž mu tedy nabídl zaslání odkazu na jinou aplikaci. S instalací jiné aplikace poškozený už ale souhlasil,“ sdělila policejní mluvčí Dita Holečková.

Kryptošmejd tím pádem získal přístup do internetového bankovnictví a ke všem bankovním účtům, k nimž měl poškozený dispoziční právo. Nastražená léčka ho připravila o 441 tisíc korun.

S tím se však podvodník nespokojil. O čtyři dny později se ozval znova a začal už dvakrát podvedeného muže opětovně manipulovat.

„Sice se představil jiným jménem, ale hlas byl totožný. Volal proto, aby se s poškozeným domluvil, že mu všechny jeho peníze vrátí zpět. Bylo ale nutné udělat tzv. uvolnění peněz, které byly preautorizované a jsou někde mezi běžným bankovním účtem a účtem s kryptoměnou,“ uvedla dál k případu Holečková.

Zoufalý muž se nechal přesvědčit, neboť volající mu sliboval, že jakmile budou peníze uvolněny, všechny jeho peníze mu vrátí zpět. „Opětovně si tedy do svého počítače za pomoci odkazu, který mu neznámý muž poslal, nainstaloval aplikaci a řídil se jeho pokyny,“ popsala mluvčí. Přišel tak o dalších 331 tisíc korun.

Podvodníkovi hrozí až pět let vězení. „Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací,“ dodala Holečková.

12. dubna 2023

Autor:
zpět na článek