V Pardubickém kraji stvrdí koaliční smlouvu, opozice odmítá lídra ODS

  9:06
Podpis koaliční smlouvy uzavře po obědě povolební vyjednávání v Pardubickém kraji. Stvrdí rozdělení křesel a program nové krajské vlády složené z 3PK, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN. Krajští radní budou poprvé čelit silné opozici.

Modernizovaný jednací sál zastupitelů Pardubického kraje. | foto: Pardubický kraj

Piráti a už podruhé odsunutý vítěz voleb ANO už s kritikou začali. Ve funkci náměstka pro dopravu by podle nich neměl pokračovat Michal Kortyš z ODS, protože je současně radním Litomyšle i senátorem.

„Dlouhodobě říkáme, že pokud chce člověk dělat svoji práci dobře, naplno, měl by mít práci jen jednu a na plný úvazek. Není to v pořádku,“ řekl lídr Pirátů Daniel Lebduška.

Hnutí ANO s kritikou Pirátů souhlasí. „Pan Kortyš je senátor a radní Litomyšle. Soukromě podniká a teď ještě chce být prvním vicehejtmanem a starat se o krajskou dopravu? Už v předchozím období si vrabci na střeše cvrlikali, že na úřadě často nebývá – a na stavu krajských silnic či připravenosti přivaděčů na D35 je to myslím vidět,“ uvedl lídr ANO Martin Kolovratník.

Kortyš namítá, že podobné spojení funkcí není nic výjimečného. „Pro kraj je velkou výhodou, když je náměstek hejtmana senátorem. A pro senátora je velkou výhodou, když má každodenní kontakt s reálnou politikou,“ řekl Kortyš.

Hejtman Martin Netolický z ČSSD námitky opozice odmítá. A diví se, že hnutí ANO po dva roky v roli krajské opozice k souběhu funkcí Kortyše nemělo výhrady.

„Je to pracovitý náměstek pro dopravu, kterého si vážím po pracovní i osobní stránce. Pozice prvního náměstka připadla ODS, je to lídr kandidátky, osobně se na spolupráci s Michalem Kortyšem těším,“ řekl Netolický.

ANO bez úspěchu navrhlo lidovcům a ODS jinou koalici

Povolební vyjednávání v Pardubickém kraji má za sebou drobnou turbulenci. Ve středu večer lídr ANO Martin Kolovratník nabídl ODS s TOP 09 a Koalici pro Pardubický kraj vytvoření krajské vlády bez Starostů a hejtmanova 3PK. 

Personální složení nové rady Pardubického kraje

Martin Netolický (3PK) - hejtman Pardubického kraje, finance

Michal Kortyš (ODS) - první náměstek pro dopravu

Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj) - náměstek pro investice

Michaela Matoušková (STAN) - náměstkyně pro zdravotnictví

Josef Kozel (3PK) - radní pro školství

Miroslav Krčil (3PK) - radní pro životní prostředí

Alexandr Krejčíř (ODS) - radní pro majetek, sport

Ladislav Valtr (ODS) - radní pro regionální rozvoj

Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj) - radní pro sociální péči

Bylo to ale spíše gesto bez šancí na úspěch a potenciální partneři nabídku včera odmítli. ODS odpověděla, že voliči potvrdili svými hlasy bývalou koalici.

Pokračuje i zhoršování vztahů mezi lídry ANO a 3PK. Lídr ANO Martin Kolovratník hejtmana obvinil, že porušil gentlemanskou dohodu, podle níž se po volbách měli zástupci stávající koalice s ním sejít a hledat programový průnik.

„Ač tuto širší dohodu deklarovali dodržet již v předvolebním období zástupci všech koaličních stran, byla to lež,“ řekl Kolovratník.

„Sešel jsem se s ním v sobotu večer a naprosto přesně jsem mu popsal situaci, za což mi poděkoval,“ řekl Netolický.

Martin Kolovratník vyčítá hejtmanovi také výroky na adresu ANO, kdy mluvil o hulvátství, degradaci politiky i o tom, že Babišovo hnutí pro něj není partnerem.

„Já osobně jeho sprosté urážky unesu. Jsem politik a na hulváty ve svém okolí bohužel musím být zvyklý. Vadí mi ale urážky mých kolegů,“ řekl.

ANO společně s Piráty musí strávit i způsob rozdělení funkcí ve výborech zastupitelstva. Ze 24 křesel předsedů a místopředsedů na opozici zbudou jen čtyři. ANO bude mít šéfa kontrolního výboru, Piráti výboru pro IT. 

Podle Netolického nejsou posty předsedů, natož místopředsedů důležité a podstatné je složení výborů, které odpovídá výsledkům voleb. Opozice to vidí jinak.

„Poměr dvacet ku čtyřem vůbec nereflektuje volební výsledek. Nejsem zklamaný, jsem jejich přístupem spíše pobavený. A hodně se už těším na práci v opozici,“ řekl Lebduška.

Politické trafiky končí. Kraj ušetří až tři miliony

Prvním krokem staronové koalice v čele Pardubického kraje je rozhodnutí, které před volbami odmítla všechna seskupení kromě Pirátů a lidovecké KPK. 

Zruší dva posty na plný úvazek pro opoziční politiky v čele kontrolního a finančního výboru. Ti dostávali 90 tisíc skoro za nic. Počet placených funkcí se tak sníží z jedenácti na devět, úspora dosáhne až tři miliony.

Když MF DNES placení opozice kritizovala, náměstek hejtmana Michal Kortyš (ODS) to hájil jako „významný demokratický prvek“, hejtman Martin Netolický z ČSSD zase hovořil o snaze neodstřihnout opozici od rozhodování, Michaela Matoušková (STAN) mluvila o populismu. 

To bylo v době, kdy nikdo z politiků netušil, zda tento „demokratický prvek“ nebude jejich strana potřebovat pro někoho ze svých řad. Jen Piráti řekli jasně, že se jim to nelíbí. A teď jsou spokojeni. „Plní náš program, aniž bychom byli v koalici, zrušili trafiky, které jsme kritizovali,“ uvedl lídr Pirátů Daniel Lebduška.

Neobvyklým způsobem vysvětlil MF DNES změnu svého postoje hejtman. „Pane redaktore, měl jste dobrý nápad, dáme na vaše rady,“ řekl Netolický.