Prostor před pardubickým nádražím obsadili potkani, lákají je odpadky

  14:40
Prostor před pardubickým vlakovým nádražím je zamořen potkany. Večer jich tu pobíhají desítky. Soustředí se na předzahrádce nyní uzavřené restaurace, kam Správa železnic během oprav nádraží přesunula kontejnery.

Lidé čekající na své příbuzné a známé na parkovišti K+R před krásnou funkcionalistickou budovou nádražního hotelu v Pardubicích mají nyní každý večer společnost, bez které by se jistě obešli. Místo, kde hosté dříve popíjeli kávu a sledovali ruch na náměstí Jana Pernera, ovládli potkani.

Přišli za odpadky z kontejnerů, které sem Správa železnic přemístila kvůli rekonstrukci nádraží. Jakmile se setmí, do popelnic už nikdo nechodí, a potkani tak mají někdejší předzahrádku pro sebe.

Je 18 hodin, všední den a hned u vstupu k popelnicím leží černý pytel odpadků s dírou uprostřed, u níž hodují tři hlodavci. Dalších pět vylezlo zpod podlážky, přes kterou sem dělníci vozí odpad. Svým bezstarostným chováním připomínají spíše nutrie, jsou všude vidět, pobíhají z místa na místo, skáčou po horních částech kontejnerů, vybíhají i do okolí, jen mezi lidi na chodník si zatím netroufnou. Poměrně silný šramot, který neustále vydávají, zaniká v hluku aut, kterými sem lidé přijíždějí pro své známé a příbuzné na parkoviště K+R.

Správa železnic uvedla, že jiné místo pro popelnice nenašla. „Jedná se dočasně o jediný možný využitelný prostor, zároveň není ho možné uzavřít a zabránit vstupu cizích osob. Tím je také o něco ztížena možnost invazivnějšího zásahu proti hlodavcům,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Město soudí, že problém musí vyřešit právě Správa železnic. „Na podzim jsem provedli plošnou deratizaci na území města. Problém je v tom, že ta se dělá jen na pozemcích a v objektech patřících radnici. Na soukromém pozemku je povinen toto udělat majitel. V tomto případě to bude Správa železnic. Pokud je to, jak říkáte, tak je vyzveme, aby deratizaci provedli,“ uvedl šéf odboru životního prostředí na pardubické radnici Miroslav Míča.

Správě železnic uvedla, že se k deratizaci na podzim připojila. „Požadovaný zásah jsme také učinili, počet nástrah a další opatření se řídily pokyny deratizátora. Deratizaci budeme v příštích dvou týdnech opětovně koordinovat se zástupci města Pardubice,“ uvedl mluvčí. Dodal, že letos se kontejnery přesunou na jiné místo, kde bude možné proti hlodavcům zasáhnout efektivněji.

Problém bude podle Míči možná v tom, že se do kontejnerů vyhazuje jídlo z nádraží. „A potkan je velmi inteligentní zvíře a tohle velmi rychle zjistí. Dá se reagovat ohniskovou deratizací, která se soustředí na jedno místo. Tu pravidelně děláme hlavně u kontejnerů. Dávají se tam návnady třeba tři týdny, dokud neklesne jejich odběr,“ uvedl Míča.