Nejrychleji sečetli hlasy v Přepychách u Pardubic, stačila půlhodina

  15:50
Suverénně nejrychlejší komise v letošních komunálních volbách zasedla v Přepychách na Pardubicku. Výsledky po sečtení hlasů ze 64 odevzdaných obálek předala do systému Českého statistického úřadu už za 31 minut, chvíli poté se webu statistiků objevila také čísla ze dvou obcí na Vysočině.

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ze 67 oprávněných voličů v Přepychách přišli k urnám v obci s 84 obyvateli skoro všichni, volební účast byla 95,52 procenta. Nedorazili tři voliči.

Vybírat mohli ze dvou kandidátek, přičemž ve výsledku uspělo sdružení Pro krásnější Přepychy současného starosty Jana Havlíka, které získalo v zastupitelstvu všech sedm mandátů. Na druhé kandidátce se pokusil do vedení obce proniknout Martin Horyna.

Sčítání proběhlo rychle i navzdory tomu, že sčítací mechanismus u komunálních voleb je náročnější než třeba ve volbách do Sněmovny.

Výsledky voleb v obci Přepychy zde - najděte si i svoji obec

„Letos jsme měli protikandidáta, proto jsem chtěl pětičlennou komisi, i když to při počtu naší obce být nemuselo. I proto měli tak brzy sečteno,“ řekl starosta Přepych Jan Havlík, který stojí v čele obce už dvanáct let.

Jistotu, že obec povede i nadále jako starosta, ovšem nemá. V preferenčních hlasech jej přeskočila kolegyně z kandidátky i současného zastupitelstva Lenka Slavíková.

„Ctím to, že je vítězkou, a je správné se jí zeptat, zda se chce stát starostkou,“ řekl Havlík.

Pro zajímavost - obec Přepychy je také na Rychnovsku. Volí se tam patnáct zastupitelů ze tří kandidátek a dvě hodiny po uzavření volebních místností ještě nebylo sečteno.

Autoři: ,