Pardubický kraj začne stavět obchvat Kojic, druhou silnici za 20 let

  8:48
Pardubický kraj po jedenáctileté odmlce zahájí stavbu obchvatu Kojic na Přeloučsku. Motoristé se mají zcela nové krajské silnice dočkat do konce příštího roku.

Obchvat Chvaletic. | foto: Pardubický kraj

Klikatou silnici II/322 spojující Chvaletice s Kolínem nahradí v Kojicích bezmála tři kilometry dlouhá komunikace vedoucí mimo obec. Krajští radní na svém pondělním jednání potvrdili výběr dodavatele. Silnici postaví sdružení firem Metrostav Infrastructure a Chládek a Tintěra Pardubice.

Pro krajskou kasu, pokud vše dopadne dobře, to bude relativně laciná stavba. Jednak díky tomu, že soutěž snížila očekávané náklady o 70 milionů korun na 232 milionů bez daně, ale především proto, že díky evropské dotaci kraj z toho zaplatí jen patnáct procent.

Před Kojicemi bude silnice přeložena podél železničního koridoru mimo obec. Za ní se napojí na stávající komunikaci směr Chvaletice, kde se napojí na obchvat Chvaletic. Vozovka se rozšíří na 9,5 metru. 

„Obchvat bude také na obou koncích napojen na stávající průtah obcí kruhovými objezdy,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL).

Stavba obchvatu Kojic navazuje na vybudování obchvatu Chvaletic, který byl dokončen v roce 2010 a byl vůbec první zcela novou silnicí v režii kraje. Od té doby malý a relativně chudý kraj nenašel prostředky na to, aby vybudoval nějaké další nové komunikace. 

Investoval „jen“ do oprav těch stávajících. S evropskými dotacemi se přitom buduje docela dobře, což ostatně dokazuje i předcházející stavba. 

„V případě obchvatu Chvaletic se jednalo o částku 191,5 milionu korun s tím, že necelých 163 milionů korun získal kraj v rámci tehdejšího Regionálního operačního programu Severovýchod. V tomto případě budeme čerpat prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu. Výše krajské spoluúčasti bude 15 procent z celkových uznatelných výdajů,“ sdělil radní pro oblast evropských fondů a regionálního rozvoje Ladislav Valtr (ODS).

„Pro nás je to další důležitá stavba, která pomůže odklonit kamionovou dopravu z našich měst a obcí. Předpokládáme, že stavebník převezme stavbu v průběhu května. Pokud vše půjde podle plánů, tak bude obchvat zprovozněn do konce roku 2022,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš (ODS).

V rámci výběrového řízení se kraji podle tiskové zprávy podařilo snížit nejen cenu, ale také zkrátit délku realizace stavby. Vítězný subjekt nabídl 371 dní, další společnosti 456, a dokonce 657 dní, což by znamenalo rozprostření stavby až na tři stavební sezony.