Pardubický Grand roky umíral. Postupně mizel jeden prodejce za druhým, z vrchního patra odešla na Karlovinu oblíbená jídelna, většina domu z roku 1933 zela prázdnotou.
Trend však chtějí otočit majitelé firmy PSN, kteří vlastně už podruhé stavbu od Josefa Gočára koupili a opět se pustili do kompletní rekonstrukce. „Tím, že jsme si vším už jednou prošli v 90. letech, tak je to nyní o něco snadnější,“ uvedl Ondřej Heřman, ředitel pardubické pobočky firmy PSN, která je investorem nákladné přestavby.
Ta odstartovala na začátku letošního roku a za deset měsíců výrazně pokročila. V útrobách staveniště je už výhled na novou prosklenou dvoranu směrem na třídu Míru, zmizelo jedno patro obchodů v hlavním sále, celá budova jako by více dýchala.
„Už je vidět, jak bude dům vypadat. Jsou hotové vzduchotechnické rozvody, je to vyčištěné. Budou se dělat výlohy a další detaily. Dá se říct, že modernizace Grandu je ze tří čtvrtin hotová,“ řekl přímo na staveništi Heřman.
Na jaře příštího roku tak jeho firma už plánuje předat obchody nájemcům, aby pak na podzim dům mohl otevřít. „Vždycky je snaha podobné projekty ukončit před Vánoci, aby se stihla hlavní nákupní sezona,“ řekl Heřman, podle kterého není problém se sháněním obchodníků, kteří se v Paláci Grand usídlí.
Prodejní plochy o rozloze 3 500 m2
V obchodním centru vznikne více než 3 500 metrů čtverečních prodejních ploch rozdělených do 29 nájemních jednotek v prvních dvou podlažích. Významnou součástí bude rovněž velkorysá hala určená pro restaurace a kavárny. Nebudou chybět ani dvě venkovní terasy.
„Ve třetím podlaží pak vznikne vzdušný prostor o rozloze 620 metrů čtverečních, jenž nabídne kreativní pracovní prostředí s letní terasou,“ dodal Heřman.
Památkově chráněnou funkcionalistickou stavbu navrhl zhruba před sto roky architekt Josef Gočár. Jeho nástupci se snaží nyní maximálně udržet jím nastavené linie a základní prvky stavby.
„Pracujeme s odhalenými železobetonovými původními konstrukcemi. Jejich povrchová finální úprava byla určitá výzva. My odhalujeme konstrukci paláce v jeho syrovosti. Výzva byla, aby ladila s čistým interiérem,“ řekl architekt Jiří Opočenský, který s kolegy proměnu navrhoval.
Architekti chtějí stavbě vrátit její původní charakter. „Pracujeme s dlažbami, které mají mozaikový vzor. Vycházíme z konstrukčního systému domu. Vnitřní dvorana bude mít aspekty kulturního sálu, který tu dříve byl,“ dodal Jiří Opočenský.
Rekonstrukci provádí firma Marhold. Podle jejího manažera Lukáše Skokana jde vše v zásadě podle plánu. „Během jara jsme v obchodním domě dokončili bourací práce. V současnosti již finišujeme zasklení obvodového pláště atria a repase historických střešních světlíků. Dále pokračujeme s pracemi na opravách venkovní fasády, vnitřních rozvodech, příčkách a instalaci eskalátoru. Do konce roku ještě začnou, mimo jiné, obkladačské práce a montáže vnitřních hliníkových oken a výloh,“ uvedl Skokan, předseda představenstva společnosti Marhold.
Památkově chráněný Grand má na fasádě modrý obklad. Původně byl hotelem, později sídlem okresního úřadu a díky kavárně, restauraci či vinárně byl také centrem společenského dění. Je na rohu třídy Míru a náměstí Republiky.
Do změny režimu ho vlastnil státní podnik Restaurace a jídelny, pak patřil městu. Grand nyní patří společnosti PSN. Firma ho nejdřív vlastnila v letech 1996 až 2008. Pak ho koupila jiná společnost a dům začal upadat. PSN ho odkoupila zpět v roce 2019. Kolik bude modernizace stát, uvést Heřman nechtěl. „Máme nějaký rozpočet. Je to rekonstrukce. Máme rezervu, uvidíme, jestli ji vyčerpáme, nebo nevyčerpáme,“ řekl Heřman.
V podzemí bude po opravě pokračovat provoz supermarketu. Na svém místě také zůstane kino Cinestar, které rovněž podstupuje rekonstrukci a nabídne divákům nejmodernější zázemí ve východních Čechách. Novinkou je nedávno otevřený parkovací dům, který stojí hned u Grandu a má primárně sloužit právě jeho návštěvníkům.