Policie šetří léčitele z Bojanova na Chrudimsku, hledá jeho klienty

  16:46
Chrudimští kriminalisté začali prošetřovat případ frekvenčního mikrobiologa z Bojanova u Seče na Chrudimsku. Podle informací iDNES.cz se jedná o kandidáta do loňských senátních voleb Milana Buška, oznámení na něj podal Státní ústav pro kontrolu léčiv, pravděpodobně kvůli prosazování léčby covidu ivermektinem.

„Chrudimští kriminalisté se aktuálně zabývají oznámením ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv v Praze (dále SÚKL). V rámci jeho prošetřování potřebují svědectví lidí, kteří se jakýmkoliv způsobem dostali do kontaktu s léčitelskými aktivitami frekvenčního mikrobiologa z Bojanova u Seče,“ uvedla policejní tisková mluvčí Iveta Kopecká.

S ohledem na probíhající vyšetřování víc informací neposkytla, redakce iDNES.cz ovšem zjistila, že se jedná o Milana Buška, neúspěšného kandidáta do Senátu v roce 2022. V prvním kole senátních voleb na Pardubicku loni skončil poslední z šestice kandidátů, získal 3,44 procenta hlasů. K případu se odmítl vyjádřit.

„Raději si zavolejte na SÚKL a zeptejte se, proč nechali umřít přes čtyřicet tisíc lidí na covid,“ řekl Bušek redakci do telefonu a zavěsil.

SÚKL potvrdil, že podnět na Buška obdržel od jiného občana. „Měl podezření na podvodné zacházení s léčivými přípravky v souvislosti s nelegální činností v místě, kde nebylo možno provést kontrolu. Proto jsme celou věc postoupili orgánům činným v trestním řízení. Další podrobnosti nyní nemůžeme sdělit,“ uvedla tisková mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

Velmi pravděpodobně se jedná o Buškovo prosazování léčby covidu ivermektinem, což je přípravek proti parazitům určený pro zvířata. Mikrobiolog o svém výzkumu v dubnu 2021 informoval i českou vládu. Dopis zveřejnil na svém webu.

„Posílám objev jako pomoc proti Koronaviru a chřipkovým virům, který vzešel z mého vlastního výzkumu a hledání pravdy za podpory mnohých z mých známých a přátel. Ivermektin je účinná látka a používá se u lidí ve světě od roku 1987 i v jiných lécích u hospodářských zvířat od roku 1980,“ napsal Bušek. V dopise dále uvedl třeba to, že v únoru roku 2020 v Itálii ivermektin podal zhruba 135 lidem.

Podle policie mu zatím nic konkrétního nehrozí. „V současné době není stanovena žádná právní kvalifikace a svědectví je pro kriminalisty důležité pro řádné objasnění věci,“ dodala Kopecká. Lidé se mají případně ozvat na telefonní číslo 974 572 336, nebo na linku 158.

Autor: