Po Chrudimi mají potíže i Pardubice, internisté nechtějí sloužit pohotovost

  15:20
Část lékařů interního oddělení Pardubické nemocnice odmítá v létě sloužit ústavní pohotovostní službu. Kvůli nedostatku doktorů přitom nebude přes prázdniny v provozu interna v Chrudimi. Vedení nemocnic uvedlo, že s nespokojenými lékaři jedná.

Nemocnice v Chrudimi | foto: Michal Klíma, MAFRA

Vedení Nemocnice Pardubického kraje se rozhodlo chronický nedostatek internistů v Chrudimské nemocnici vyřešit tím, že lůžkovou část oddělení na léto zavře a pacienty pošle do sousedních Pardubic.

Jenže teď se proti tomu postavili internisté z Pardubic, kteří by měli péči o pacienty ze spádového území se sto tisíci obyvateli od července převzít.

„Interní oddělení v Pardubicích i Chrudimi jsou srovnatelně veliká a personální zajištění bylo v Pardubicích už před odchodem lékařů z Chrudimi nižší. V Pardubicích však naroste objem péče a někteří zdravotníci se obávají, zda je v jejich silách tento objem zvládnout, což vedlo k několika výpovědím z ústavních pohotovostních služeb,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Dodala, že jednání o způsobu zajištění péče s lékaři pokračují. Uzavření lůžkové části interny v Chrudimi bude Pardubice bolet i na jiných místech. „Uzavření lůžkové části interního oddělení Chrudimské nemocnice se v Pardubicích dotkne také jiných oborů než jenom interny, péči o pacienty zde zajistí více oddělení,“ uvedla Semrádová.

Dominový efekt začal už před rokem, kdy se projevil citelný nedostatek internistů v Chrudimské nemocnici. Už od loňského září tamní interna omezuje provoz příjmové ambulance.

Ranou z milosti pak byl pro oddělení odchod primáře interny Tomáše Tomka na konci letošního března, kterému k zajištění služeb dlouhodobě chybělo pět lékařů. Jeho nástupce se nemocnici ani kraji dodnes nepodařilo sehnat.

V dubnu krajské zastupitele ředitel pro zdravotní služby Nemocnice Pardubického kraje Vladimír Ninger varoval, že v létě se situace na internách zhorší. „Nejsou internisté. Jejich ochota ujmout se práce v malé okresní nemocnici, kde se setkají s celým spektrem pacientů, je malá,“ uvedl Ninger.

Kraj se nakonec dohodl s vedením nemocnic, že se lůžková část interny v Chrudimi na léto zavře.

„Důvodem k možnému omezení pouze na ambulantní část je obrovské množství nevyčerpané dovolené – v průběhu covidových vln si zdravotníci nemohli vybírat dovolenou – a aktuální počet lékařů, které máme k dispozici. Doufáme, že postupně se nám situaci podaří natolik stabilizovat, abychom byli schopni opět zajistit i nepřetržitý provoz lůžkové části,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN).

Jenže tento krok udělal zle na dvou místech. Mezi lidmi v Chrudimi a okolí a mezi personálem na pardubické interně.

Nemocnice je top problém, říká starosta

V Chrudimi lidé podepisují petici z obav z postupného útlumu nemocnice a zastupitelé oznámili, že město v krizové variantě nemocnici převezme. Podle starosty Chrudimi Františka Pilného (ANO) je to pro obyvatele města zásadní věc.

„Je mi jedno, jestli budu mít chodník opravený v okamžiku, kdy budu po smrti, protože se mi včas nedostalo lékařské péče. Troufám si tvrdit, že nemocnice je top problém v Chrudimi. Mrzí mne, s jakou laxností se k tomu staví Pardubický kraj,“ uvedl Pilný.

Pardubičtí internisté zase vedení krajských nemocnic oznámili, že za takových podmínek odmítají v létě zajišťovat ústavní pohotovost. Podle informací MF DNES argumentují tím, že jich je na takové zatížení málo a že stejně jako jejich kolegové v Chrudimi mají problém si vybrat dovolenou.