Ceny bytů v Pardubicích spadly kvůli hypotékám a drahým energiím o statisíce

  9:58
Kdo si koupil v roce 2021 v pardubických Polabinách opravený panelákový byt 3 + 1, zaplatil nejčastěji kolem 6,5 milionu korun. Nyní je ten samý byt k mání za pět milionů. Ceny bytů kvůli vysokým hypotékám v Pardubicích spadly a trh mění i dražší energie.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Hned první pohled na výběr nabízených bytů na webovém portále reality.idnes.cz napoví, že něco je jinak.

V posledních letech oznámení „zlevněno“ u obrázků nemovitostí v drtivé většině chybělo. Nyní již u nabídky z Pardubic vykukuje zhruba u každého třetího bytu.

„Pokles cen jak bytů, tak domů je až 25 procent, nicméně se bavíme o cenách nabídkových, koncové ceny, tedy prodejní, se často dostávají ještě 5 až 10 procent pod poslední cenu nabídkovou,“ uvedl k aktuální situaci na trhu pro Lidové noviny Tomáš Jelínek, šéf společnosti Century 21.

A i další makléři potvrzují jeho slova. Obecně se dá říct, že ten, kdo má u sebe hotovost, může oproti cenám rok a půl zpátky ušetřit už při nákupu garsonky na jednom z panelových sídlišť v Pardubicích klidně půl milionu.

Ceny bytů
v Pardubicích

Byt v novostavbě 3 + kk, 191 m2, Ohrazenice – ulice U sportovní školy
8 831 571 korun

Panelákový byt 3 + kk, 82 m2, Polabiny – Bělehradská ulice
4 390 000 korun

Cihlový byt 2 + 1, 61 m2, Dukla – náměstí Dukelských hrdinů
3 900 000 korun

Cihlový byt 1 + 1 v přízemí domu, 43 m2, Višňovka – ulice K Višňovce
1 258 000 korun

Zdroj: server reality.idnes.cz

„Ještě loni touto dobou jsem prodával malou garsonku, 30 metrů čtverečních v původním stavu, za zhruba 2,7 milionu korun. Nyní ten samý byt v Polabinách vyjde na 2,1 milionu,“ uvedl pardubický makléř Petr Ivanko, který má svou realitní kancelář.

Zásadní problém pro kupující jsou hypotéky. Ty jsou nyní nezvykle vysoko a lidé prostě na půjčku od bank nedosáhnou. „Nedávno platilo, že když si vzal někdo úvěr na pět milionů, tak měsíční splátka činila zhruba 20 tisíc korun. Nyní to je u stejné hypotéky 35 tisíc korun měsíčně. Takto se v praxi projevuje vysoká úroková sazba České národní banky,“ uvedl Ivanko.

A tak se brzy na trhu mohou objevit byty od lidí, kteří budou prodávat pod tlakem toho, že prostě už nejsou schopni hypotéku splácet. To by pak logicky mělo ceny bytů dál tlačit dolů.

Ostatně podle dat serveru Bezrealitky se už něco podobného děje. S cenou dolů alespoň o sto tisíc totiž už nyní jde každá pátá nabízená nemovitost. „Počet klientů, kteří prodávají pod tlakem, roste. A poroste tak dlouho, dokud poroste inflace,“ předpokládá šéf portálu Hendrik Meyer.

„Cenu teď neurčuje prodávající, ale kupující. Takže ti majitelé, kteří chtějí prodat, musí kupci nabídnout slevu,“ doplnil šéf Bidli reality Ondřej Mašín.

Podle něj je ale v současnosti těžké nastavit správnou cenu. S tím ostatně souhlasí i Petr Ivanko. „Někteří lidé, kteří na prodej nespěchají, cenu nechávají tam, kde si ji určili. Většina však nakonec na nějakou slevu kývne,“ uvedl s tím, že momentálně je v Pardubicích a okolí v nabídce rekordní počet bytů k prodeji.

„To se s posledními roky vůbec nedá srovnat. Nabídka je pestrá. Problém je, že kupovat mohou hlavně lidé, kteří mají hotovost a nemusí si peníze půjčovat. Ti to však většinou berou jako investici, a tak zase čekají a doufají, že ceny bytů ještě klesnou. Ale řekl bych, že trh v Pardubicích pomalu roztává a po skutečně mrtvých měsících se to začíná hýbat,“ dodal Ivanko.

Podobný pocit nabízejí i někteří další odborníci. „Očekávaná ekonomická krize nedorazila v takovém rozsahu, zimu česká ekonomika přežije a je pravděpodobné, že ceny se ode dna odrazí již za pár měsíců a druhá polovina roku bude opět růstová,“ řekl pro Lidové noviny například Zdeněk Václavek z M&M Reality.

A trh s byty a domy se v posledním roce změnil ještě v jednom ohledu. Kvůli rostoucím cenám energií lidé hodně dbají na to, čím se v nemovitosti topí a na kolik to vyjde. „Stalo se mi, že jsem měl v nabídce doopravdy hezký dům za dobré peníze, ale bylo v něm topení pouze na elektřinu. Majitel měl velké problémy s jeho prodejem, i když šel s cenou hodně dolů,“ dodal Petr Ivanko.