Bývalou zemskou hranici označí tabule, hnědé ale policie nechce

  18:20
Na šesti místech u silnic první třídy se objeví tabule, které budou připomínat historickou zemskou hranici Čech a Moravy. Jen nepůjde o hnědé tabule připomínající historický nebo kulturní cíl, ale o značku, kterou se vyznačují oficiální hranice okresů a krajů.

Hnědé tabule, které na historickou hranici upozorňují například u Hevlína na hranici s Rakouskem, policie na Pardubicku nechce. | foto: Moravská národní obec

Přestože hejtman Martin Netolický (ČSSD) na svém facebookovém profilu oznámil, že půjde o hnědé tabule, ve skutečnosti z rozhodnutí krajského úřadu vyplývá, že policie právě tyto tabule určené k označení turistických cílů odmítla.

Místo nich se objeví modré značky, které označují okresy nebo kraje.

„...v případě historické zemské hranice se totiž nejedná o turistický cíl, ale ani o kulturní, ale pouze o jakési ztvárnění geografické zemské hranice,“ uvedla ve svém stanovisku policie. 

Ta radí použít například tabule s bílým písmem na modrém podkladu určené k označování hranic okresů. Na ně by se ale už nevešly znaky Čech a Moravy.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s návrhem Pardubického kraje souhlasilo.

Kde se s označením historických hranic počítá

I/43 Červená Voda - Horní Orlice 

I/11 Červenovodské sedlo

I/43 Horní Heřmanice - Štíty

I/43 Svitavy - Opatovec

I/35 Svitavy - Gajer

I/34 Vendolí - Květná

Změnu vítá i jeden z aktivistů, který někdejší zemskou hranici letos v květnu vyznačil bílou čarou na silnicích I/34 a I/35.

„Modrou značku vítám. V to jsme ani nedoufali. Označuje totiž existující správní celek,“ řekl ke kouzlu nechtěného Ondřej Mlejnek. Na rozdíl od dnešních okresů a krajů bylo zemské uspořádání komunisty v roce 1949 zrušeno.

Partyzánským vyznačením historických hranic se zabývala policie kvůli možnému přečinu poškozování cizí věci. Státní zástupce trestní stíhání dvou historiků však zastavil.

Autoři: ,