Chrudimská koalice narazila, plán koupit opuštěný hotel Bohemia neprošel

  10:50
Desetiletí trvající snaha vedení Chrudimi domluvit se s majiteli hotelu Bohemia, aby dokončili jeho rekonstrukci a otevřeli jej, tento týden skončila. Radní neprosadili zahájení jednání o koupi hotelu.

Hotel Bohemia v Chrudimi už deset let zarůstá v zeleni. (1. 6. 2023) | foto: David Půlpán, MF DNES

Hotel Bohemia v Chrudimi bude asi ještě dál zarůstat zelení. Chrudimští zastupitelé sice tento týden vypověděli smlouvu na pronájem klíčového pozemku před hotelem, kde firma Homa holding slíbila postavit podzemní parkoviště, ale radní neprosadili druhý plánovaný krok – totiž zahájit jednání o koupi hotelu.

Koalici ANO, Chrudimáků a Pirátů chyběl jeden hlas, aby podpořili jednání o koupi hotelu. Dva zastupitelé Chrudimáků se zdrželi.

Chrudim chce koupit zavřený hotel Bohemia a plánuje stavbu parkoviště

Místostarosta Petr Lichtenberg (Chrudimáci) se koalici omluvil, jeho kolegové údajně v danou chvíli přesně nepochopili, o čem hlasují. „Koupit hotel je pro nás ta nejzazší možnost, byli jsme ale připraveni hlasovat pro, ctíme koaliční dohody,“ řekl Lichtenberg.

Byť radní chtěli jednat s investorem v rukavičkách, výsledek pondělního hlasování znamená pravý opak. Hotel už nemůže počítat s důležitým pozemkem a město začne chystat stavbu parkoviště bez ohledu na firmu Homa holding.

„Přijde mi špatně, abychom mezi hotelem a parkovištěm postavili plot, a o osud hotelu se nezajímali,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný. Opozice se dívala s velkým podezřením na to, že ANO s Piráty chtějí prosadit nákup hotelu za městské peníze. Lídr ODS v zastupitelstvu Jan Čechlovský to zhodnotil stručně: „Kupovat hotel je nesmysl.“

Prodáme zámek a koupíme hotel, přišel starosta s lékem na bolest Chrudimi

Společnost Homa holding, když byla ještě v rukách zbrojaře Jaroslava Strnada, si pronajala pozemek před hotelem od města za tisíc korun ročně se slibem, že zde v rámci rekonstrukce hotelu postaví podzemní garáže. Kvůli policejnímu vyšetřování ale přišla o evropskou dotaci a stavba podzemního parkoviště už pro ni není ekonomicky rentabilní.

Město na podzemních garážích trvá. Chrudimští politici deset let váhali, zda mají smlouvu vypovědět, anebo se pokusit dohodnout po dobrém. Mimo jiné i z obav, že se majitelé hotelu začnou s městem soudit. Ve smlouvě totiž chybí sankce pro případ, že parkoviště nevznikne. Není tedy zřejmé, zda výpověď smlouvy u soudu obstojí.

„Naše pozice do případného soudního sporu je silná,“ řekl radní Pirátů Aleš Nunvář.

12. září 2023