Na Svitavsku skončil autobus na boku v poli. Zranilo se 22 lidí

  10:28,  aktualizováno  15:01
Kvůli špatnému počasí a horší sjízdnosti silnic skončil v sobotu dopoledne na Svitavsku autobus na boku v poli. Při havárii se zranilo 22 lidí, z toho dva středně vážně. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Dopravu v celém kraji komplikuje sněžení a silný vítr.

Na Svitavsku skončil autobus na boku. (11. března 2023) | foto: HZS Pardubického kraje

„V sobotu dopoledne došlo k havárii autobusu, který jel na Svitavy, v autobuse cestovalo 45 lidí a plus řidič. Autobus se převrátil na poli na bok,“ řekla iDNES.cz krajská mluvčí policie Andrea Muzikantová.

Podle prvotních informací hasičů i policejní mluvčí byli na místě tři vážně zranění. Muzikantová později upřesnila, že dva cestující měli středně těžká zranění a další 19 lehká. I řidič autobusu byl lehce zraněn.

Kvůli špatným letovým podmínkám na místo nedoletěl vrtulník letecké záchranné služby. K havárii vyjel vůz ZZS Atego z Jihomoravského kraje, který je určen pro hromadný transport lidí.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD) uvedl na svém facebookovém profilu, že záchranáři rozvezli zraněné do okolních nemocnic ve Svitavách, Litomyšli, Ústí nad Orlicí a Pardubic. „Sedm osob bylo potom převezeno k ošetření do Brna. Dalších 24 nezraněných osob bylo z místa odvezeno hasičským autobusem,“ uvedl hejtman.

Nehoda se stala na silnici číslo 43 mezi obcemi Březová nad Svitavou a Brněnec. Silnice byla kvůli zásahu složek integrovaného záchranného systému uzavřena. Po jedenácté hodině je provoz řízen kyvadlově.

„Sněžilo, fouká silný boční vítr, takže počasí určitě mělo vliv na příčině havárie, Nehodou se nadále zabývají svitavští policisté,“ řekla policejní mluvčí.

Policisté provedli u sedmadvacetiletého řidiče dechovou zkoušku, která byla negativní.

Na silnicích se tvoří náledí, sněží a fouká silný vítr. „Počasí komplikuje dopravu převážně ve vyšších polohách v kraji. Situace se zhoršuje,“ uvedla Muzikantová.

Dodala prosbu, aby řidiči, kteří nemusí vyjet, aby nejezdili.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: