iDNES.cz

Gastroslavnosti v Litomyšli lákají na guláše i show Mercuryho tajemníka

  8:56
Po dvouleté pauze se do Litomyšle vracejí oblíbené gastronomické slavnosti. Připomenou nejen proslulou kuchařku Magdalenu Dobromilu Rettigovou, ale ukážou také moderní trendy, které nyní vládnou ve světě kuchařů. Perličkou bude kulinářská show osobního sekretáře zpěváka kapely Queen Freddieho Mercuryho.

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové se těší zájmu obyvatel i návštěvníků Litomyšle od roku 2012. | foto: František Renza

„Oblíbené jídlo Freddieho Mercuryho uvaří v sobotu ve 14 hodin jeho osobní tajemník Peter Freestone. Vyprávění doprovodí písně skupiny Queen v podání části kapely Devinne,“ láká na sobotní odpoledne do Litomyšle vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu města Litomyšl Michaela Severová.

Centrem dění bude hlavně Smetanovo náměstí. Po celý víkend návštěvníky dalšího ročníku gastronomických slavností zasvěceného nejznámější české kuchařce všech dob čeká doprovodný program plný vaření, ochutnávek jídel a dalších zajímavostí.

„Uctít památku M. D. Rettigové, která v Litomyšli nejen žila, ale také učila hospodyňky, aby ve vaření nepodléhaly stereotypům a experimentovaly, chceme samozřejmě i v době pocovidové. Kromě dobrého jídla a pití, spousty vaření a krásných vůní nás na Smetanově a Toulovcově náměstí čeká hodně muziky, troška toho soutěžení a věříme, že také krásná setkání, mnohdy doslova po letech,“ upozornila na dvouletou přestávku způsobenou koronavirovou pandemií Severová.

Gastroslavnosti na Smetanově náměstí během sobotního dopoledne otevře vystoupení bubeníků LosHrncos, kteří návštěvníky dovedou k hrobu M. D. Rettigové, kde organizátoři vzdají hold této kulinářské průkopnici.

Stalo se již dobrým zvykem, že v rámci slavností, jejichž historie se začala psát v roce 2012, vařívají i slavné osobnosti. Nejinak tomu bude letos. V sobotu své tradiční škubánky s mákem připraví herečka, výtvarnice a spisovatelka Iva Hüttnerová.

Toulovcovo náměstí bude pro změnu patřit „kotlíkářům“. Uskuteční se tam totiž tradiční klání profesionálních i amatérských družstev ve vaření kotlíkového guláše O kotlík starosty Litomyšle.

Své kuchařské umění předvedou i zástupci Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Prezidentem gastroslavností bude opět nestor české gastronomie, mistr kuchař Václav Šmerda, který před pár dny oslavil sedmdesáté narozeniny.

Milovníci omáček se mohou těšit na soutěž o nejlepší svíčkovou omáčku, vrací se i soutěž o nejlepší bábovku, která se uskuteční o den později.

O titul nejlepší bábovky se rozhodne v neděli

„V neděli budeme vyhlašovat tři nejhezčí, nejchutnější a celkově nejlepší bábovky. Tak neváhejte, přineste s sebou upečenou bábovku i s receptem do informačního stánku na Smetanově náměstí,“ lákají na nedělní program organizátoři. Registrace a příjem bábovek bude od 11 do 12 hodin. K vyhlášení té nejlepší a nejhezčí upečené bábovky dojde na hlavním pódiu v neděli ve 13 hodin. Mezi cenami nebude chybět například víkendový pobyt na jedné z městských hájenek či volné vstupenky na Národní festival Smetanova Litomyšl.

O hudební doprovod se v sobotu postarají například Nové struny, zazní písně skupiny Queen v koncertním unplugged podání kapely Devinne a chybět nebude ani večerní tancovačka s oblíbenými Machos Burritos.

Na letní scéně Smetanova domu budou nejen pro děti připraveny Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky.

„Těšit se můžete i na nedělní Sousedskou husičku servírovanou v hospodě s nejvyšším stropem na světě. Doporučujeme také nedělní procházku na Primátorskou hráz, kde budeme celý den slavit 30. narozeniny městských lesů. Chybět nebudou dobroty ze zvěřiny, hry, soutěže či zvířátka a pohodová muzika,“ upřesnila Michaela Severová.

zpět na článek