Menší festivaly léto nevzdávají, lidé o peníze z těch větších nepřijdou

  11:04
Už druhou sezonu po sobě si lidé musí nechat zajít chuť na pivo, tanec a zpěv někde na louce. Největší hudební festivaly, na které ještě v roce 2019 přišly na Pardubicku tisíce lidí, zase nebudou. Důvod je zřejmý – pokračující opatření proti šíření koronaviru.

ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Bohužel ani letos České hrady na Kunětické hoře nebudou. Vláda nám nestanovila podmínky, za kterých bychom mohli akci pořádat. Už nemůžeme déle čekat a festival rušíme,“ uvedla mluvčí Českých hradů Martina Reková.

Podle ní se organizátoři pokusí v srpnu alespoň o „soft“ náhradu, kdy by se měly konat dva festivaly pod známou hlavičkou. „Zatím počítáme s tím, že jedna akce bude na Moravě a druhá v Čechách,“ doplnila. Podle Facebooku akce půjde o Hradec nad Moravicí a Bezděz.

Festival se musel rušit i loni, a tak je jasné, že jeho organizátoři přicházejí o zisky i dobrou náladu. Zvláště když se situace s nakaženými rychle lepší a řada lidí si jistě řekne, že pod otevřeným nebem nebude během prázdnin zrovna pravděpodobné čínskou chřipku chytit. 

„Vyčkávali jsme do poslední možné chvíle, ale již se nedá nic dělat. Dlouhodobá liknavost naší vlády v otázce stanovení jasných pravidel pro konání kulturních akcí během léta nás dovedla do situace, že je druhá polovina května, a stále nejsou podmínky oficiálně schváleny,“ uvedli majitelé Českých hradů Michal Šesták a Viktor Souček.

Podle nich lidé o peníze, které už dali za lístky, nepřijdou a budou jim za ně poskytnuty vstupenky na další akce.

„Lidem vydáme poukaz na kulturní akci v hodnotě uhrazeného vstupného. Tento poukaz si budou moci vyměnit buď za vstupenky na ‚light‘ verzi Hradů, nebo za něj pořídit lístky na Hrady CZ 2022,“ stojí na webu akce.

Létofest se přesouvá na příští rok

Podobně špatně dopadli i pořadatelé Létofestu, který se konal v posledních letech na dostihovém závodišti přímo v Pardubicích. A tím, že pořadatelé dokázali sehnat třeba skupinu Kabát, tak i tam mířily davy fanoušků hudby. 

„V těchto dnech jsme se rozhodli, že festival pořádat nebudeme. Je s tím spojeno příliš mnoho rizik. Budeme vše v dohledné době oznamovat na našem webu. Bohužel nejsou určena pravidla, podle kterých bychom se měli řídit,“ uvedla mluvčí Létofestu Zuzana Válová s tím, že hrát se původně mělo v Pardubicích hned o prvním červencovém víkendu.

Naopak jedním z mála festivalů, který se loni konal, byl také na závodišti Friends Fest. A vše nasvědčujeme tomu, že ani letos nevynechá. Pravdou je, že akce zaměřená na vše americké je svým charakterem trochu jiná. Hudební produkce sice nechybí, ale hlavně přes den jde spíše o dětský den doprovázený výstavou aut, bojové techniky či soutěží v pojídání chilli. 

„Součástí programu je dětský den zaměřený jak na mladší, tak i starší děti. Jako každý rok pro ně máme přichystané různé nafukovací atrakce, jako je lezecká stěna, skákací hrad nebo jedinečný Bootcamp (něco jako opičí dráha), který těžko najdete jinde,“ hlásí web akce, která by se měla konat 14. srpna. Hlavní kapelu, která bývá zpravidla ze zahraničí, zatím pořadatelé ještě neoznámili.

Přehrady Fest na Seči a Tři sestry v Hlinsku

Na okleštěnější verzi festivalu se mohou těšit fanoušci akce s názvem Přehrady Fest. Jak na Vranově, tak na březích Sečské přehrady nebude o hity v podání známých interpretů nouze. „Těšte se na více prostoru, menší fronty u stánků, větší příležitost pro foto s kapelami a jejich podpisy,“ lákají na webu organizátoři festivalu. 

Navzdory omezenému počtu návštěvníků vystoupí 7. až 8. srpna zpěvák Tomáš Klus, kapely UDG, Ready Kirken a dále také Pokáč, Voxel, Robin Mood, Pavel Čadek, Vojtaano a další.

Lidé úplně o koncerty nepřijdou ani jinde. Na začátku srpna kapela Tři sestry a Horkýže Slýže v rámci Léta s Rychtářem potěší třeba všechny fanoušky českého i slovenského rocku v Hlinsku. O letních prázdninách do amfiteátru zdejšího pivovaru přijedou také kapely Harlej, Trautenberk, Doga, Traktor nebo Dymytry.

V plánu je i třeba Hudební léto na zámku, které do pardubické památky přivede Pokáče, Davida Kollera či Annu K. Vstupenky lze již kupovat na webu xticket@xticket.cz. Jasné ale je, že svým charakterem půjde o výrazně decentnější akce, než kterými by byly dvoudenní hudební festivaly.