Do Pardubic míří tisíce účastníků festivalu her Czech open, hotely jsou plné

  16:20
Na 35. ročník mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open, který se koná od 11. do 28. července, dorazí do Pardubic 4 500 hráčů. Asi 1 100 z nich se zúčastní mistrovství republiky v hospodském kvízu. Kvůli akci jsou hotely ve městě úplně plné.

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových partií. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Velká pardubická, Zlatá přilba nebo zápasy hokejového Dynama. To jsou bezpochyby hlavní sportovní taháky roku v Pardubicích. Ovšem když se zeptáte majitelů hotelů a penzionů ve městě, na kterou akci se nejvíce těší, řeknou vám většinou, že na festival šachu a her Czech Open.

„Přijede určitě přes čtyři tisíce hráčů. Z toho je zhruba 1 500 ze zahraničí. Navíc je často doprovází rodiny. Tlak na ubytování v Pardubicích je enormní. Dříve býval zájem hlavně o levnější pokoje na kolejích vysoké školy, dnes máme největší potíž sehnat ubytování ve kvalitních zařízeních. Hotel Euro bychom vyprodali určitě třikrát,“ uvedl ředitel festivalu Jan Mazuch, který si zároveň posteskl, že ve městě chybí další lepší hotel.

Právě kvůli problémům s ubytováním museli pořadatelé změnit i systém samotného festivalu. Na každý ze tří víkendů nasadili ty nejvíce obsazené turnaje, tak aby se hráči protočili.

„Velké zastoupení bude mít mistrovství v hospodském kvízu. Z 44 měst z Česka a Slovenska přijede zhruba 1 100 hráčů ve 150 týmech. Soutěžící si během čtyř dnů poměří své vědomosti ve čtyřech všeobecných testech o 56 otázkách,“ uvedl pořadatel kvízu Daniel Langer.

Na otvírací party přijede i slavný sportovec

Festival zahrnuje i množství dalších her. Uskuteční se například turnaje v backgamonu, bridži, dámě, go, japonských šachách šogi nebo sudoku. Hrát se budou i mankalové hry oblíbené zvláště ve Střední Asii, uskuteční se soutěž ve skládání Rubikovy kostky a utkání ve scrabblu. Tři čtvrtiny všech účastníků budou z tuzemska, ostatní ze zahraničí.

„Budeme mít zastoupení ze všech pěti kontinentů. Budou tady hráči z Japonska, Indie, Kazachstánu, Číny, Jižní Koreje, Spojených arabských emirátů, Austrálie, Jihoafrické republiky nebo ze Spojených států amerických,“ doplnil pořadatel velké mezinárodní akce Petr Laušman.

Většina soutěží se odehraje ve výstavním centru Ideon, některé turnaje i v Paláci Pardubice. Pořadatelé také připravili doprovodný program, například utkání ve stolním fotbale nebo prezentaci abstraktních her.

„Chceme, aby hráči poznali i město, strávili tady příjemný čas, měli šanci tady utratit nějaké peníze. I proto jsme na tuto sobotu připravili takovou otevírací party v lanovém centru na Cihelně, kam dorazí i jeden slavný sportovec s pardubickou historií. Rád bych všechny pozval,“ uvedl organizátor akce Jiří Petružálek.

Na všechny turnaje festivalu, včetně atraktivního skládání Rubikovy kostky na čas, je vstupné zdarma. Kompletní program festivalu najdou zájemci na internetové stránce www.czechopen.net.