K tátovi a kamionům šla na brigádu, nechtělo se jí. Teď je krajskou podnikatelkou roku

  15:50
EY Podnikatelkou roku 2023 v Pardubickém kraji se dnes stala Martina Šmídlová. Spolu se svým otcem řídí Šmídl Holdingovou Společnost, rodinnou firmu, která se zabývá přepravou a logistikou.

EY Podnikatelkou Pardubického kraje za rok 2023 se stala Martina Šmídlová z přepravního holdingu Šmídl. | foto: Martin Veselý, MAFRA

„Beru to jako jako ocenění v oboru, který jsem si primárně nevybrala. Jsem ráda, že jsem se jako žena v těžké kamionové dopravě prosadila. Cena také patří mému otci, který firmu založil. Mám za sebou řadu schopných zaměstnanců, kterým děkuji,“ řekla oceněná krajská EY Podnikatelka roku 2023 Martina Šmídlová.

Šmídlovi začínali v Žamberku před čtyřiatřiceti lety s jednou dodávkou. Nyní má Šmídl Holdingová Společnost jedenáct poboček a tři velká logistická centra. V nich pracuje přes 800 zaměstnanců a firma provozuje přes 500 vlastních aut zajišťujících vnitrostátní i mezinárodní dopravu. V holdingu Šmídl jsou dvě velké firmy – Šmídl a Nika Logistics. Tato přepravní společnost je největším ryze českým dopravcem v počtu přepravních jednotek.

Oceněná EY krajská Podnikatelka roku pracuje ve firmě jednadvacet let, svůj příchod datuje s narozením syna. Tehdy pro ni přišel velký zlom – založila rodinu a nastoupila po boku svého otce do firmy. Nechtělo se jí. Jako vystudovaná veterinářka měla práci ve farmacii ráda, ostatně dodnes nepřestala sledovat trendy a vývoje v oblasti, ze které vzešla. Po celou dobu studií si ale v rodinné firmě přivydělávala. „Šla jsem tam na brigádu a už jsem tam uvízla,“ říká podnikatelka, která se nakonec nechala přesvědčit od otce a šla pracovat k němu.

Za tu dobu jsme firmu hodně změnili, od klasického dopravce po velkou logistickou společnost,“ říká oceněná Šmídlová.

Začátky rodinného podnikání s otcem nebyly vždycky lehké. Do toho péče o malého syna. „Nevydržím sedět. Pro mě trvala mateřská dovolená dva měsíce, než jsem si vše zorganizovala. Pak už jsem potřebovala nějakou další aktivitu než jen mýt okna a leštit kohoutky,“ vzpomíná na začátky ve firmě Šmídlová.

K otci nastoupila do firmy na částečný úvazek. Začala dělat nábory řidičů a personalistiku. Poté přibrala i obchodní záležitosti.

„Muži to mají jednodušší. Když je v pozici top manažera žena, má pořád pocit, že něco zanedbává. Buď rodinu, nebo práci. I já tímto procházím, nikdy nevím, zda se všem věnuji tak, jak mám,“ říká Šmídlová.

Porotu vedenou loňským celorepublikovým vítězem soutěže EY Podnikatel roku Jakubem Havrlantem oslovila svým přístupem k byznysu, zaměstnancům i dobročinným aktivitám. V rámci nich podporuje práci s dětmi a mládeží či bezpečnost na silnicích.

„Martina Šmídlová pokračuje v rodinné podnikatelské tradici a firmu dále zvelebuje a posouvá. Líbí se mi, že se věnuje oblasti udržitelnosti,“ uvedla k výběru letošní laureátky Martina Kneiflová, vedoucí partnerka EY Česká republika.

Auta hodně mění

Firma Šmídl od svých prvopočátků sledovala, jak si její řidiči rozumějí se svěřenými kamiony. Už otec vítězky zavedl strategii nakoupit nejmodernější techniku. Auta se velmi rychle otáčejí a jejich vliv na životní prostředí je tím pádem nižší, stejně jako uhlíková stopa, kterou zanechávají.

Ve firmě také dělají speciální trénink pro řidiče, kde se učí ekonomický styl jízdy. Už před třiceti lety si její otec zapisoval, s jakou spotřebou řidiči jezdí.

„Víme přesně, co dělají špatně a jak to dělat, aby se spotřeba snížila. Část řidičů na naše upozornění, jak jezdit ekonomičtěji, slyší na finanční motivaci, část z nich se snaží z důvodu prestiže, protože oni chtějí být ti nejlepší. Pak je tu ale třetina a ty nepřesvědčíme žádnou metodou,“ říká Šmídlová.

Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2023 České republiky budou vyhlášeny 6. března. Český šampion se následně zúčastní celosvětového finále v Monte Carlu.