Konec DVB-T se o 4 měsíce odkládá, v Ústí obrazovky zčernají už v pondělí

  7:02
Nebýt koronaviru, přechod z DVB-T na DVB-T2 měl být v Pardubickém kraji dávno dokončen. Vypínání se nově posouvá o čtyři měsíce, až na předčasně vypnutí vysílače v Ústí nad Orlicí.

Vysílač Krásné se nachází zhruba 500 metrů od obce Krásné na 614 metrů vysokém vrcholu Krásný v Železných horách nedaleko Nasavrk. Vysílač, který měří 182 metrů, byl vybudován v letech 1958 – 1960, kdy se stal historicky prvním televizním vysílačem ve východních Čechách. | foto: Radek Latislav

Přelaďování televizních přijímačů, lezení po střechách a otáčení antén bylo asi to poslední, co diváci lačnící po aktuálních informacích chtěli během koronavirové krize řešit. 

K přerušení přechodu na nový televizní standard došlo jen měsíc od okamžiku, kdy měly přijít na řadu vysílače v Pardubickém kraji. A trvalo více než dva měsíce, než vláda proces podobný tomu z konce první dekády tisíciletí znovu nastartovala tak, aby v říjnu bylo vše přeladěno.

Co to pro diváky v Pardubickém kraji znamená? Že se celý přechod na vysílači Krásné posouvá o čtyři měsíce. Ve čtvrtek 27. srpna vypne multiplex 1 a o měsíc později, tedy v úterý 22. září multiplex 2 a 3.

„Posunutí termínů přepínání stávajících sítí DVB-T na DVB-T2 vytvoří dostatečný čas k tomu, aby si lidé, kteří ještě na nový vysílací standard nepřešli, koupili potřebné přijímače v opět otevřených obchodech,“ řekl při restartu přechodu náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Servisní anténářské firmy navíc získají čas na úpravu společných televizních antén na bytových domech.

„Je dobře, že termíny se přesouvají na léto. S koronakrizí zájem lidí o přeladění a nákup nových set-top boxů utichl, protože se rychle rozkřiklo, že přechod na nový formát bude odložen. Zdá se, že to ještě dost lidí nechává na poslední chvíli,“ uvedl například anténní technik Pavel Říha. 

Kdy a na jakých vysílačích se odmlčí DVB-T?

22. června - Mux 4 (Relax, Rebel,…) - Ústí nad Orlicí (45. kanál)
29. července
- Mux 1 (ČT) - Česká Třebová (33. kanál), Dolní Dobrouč (54. kanál), Jablonné n. Orlicí (29. kanál)
25. srpna - Mux 3 (Óčko, Šlágr,…) - Černá hora, Svitavy (60. kanál)
27. srpna - Mux 1 (ČT) - Krásné, Svitavy (32. kanál), Ústí nad Orlicí, Letohrad (54. kanál), Žamberk (36. kanál)
29. srpna - Mux 4 (Relax, Rebel,…) - Slatiňany (48. kanál), Svitavy (45. kanál)
22. září - Mux 2 (Nova, Prima,…) - Krásné, Svitavy (39. kanál), Ústí nad Orlicí (49. kanál)
22. září - Mux 3 (Óčko, Šlágr,…) - Krásné (34. kanál)

DVB-T2
V pondělí 22. června zároveň dojde ke spuštění finálního multiplexu 24 (21. kanál) na vysílačích Slatiňany, Ústí nad Orlicí a Svitavy. O den později začne vysílat i z Černé hory (45. kanál).

Nakonec se však budou muset mnozí Východočeši, kteří přijímají multiplex 4, přizpůsobit digitálnímu pokroku mnohem dřív, než bylo původně plánováno. Jinak je už v pondělí 22. června čeká místo oblíbených programů černá obrazovka.

Provozovatel vysílačů Digital Broadcasting totiž krátce po půlnoci bude muset kvůli rušení signálu z Polska vypnout kromě Přechodové sítě 13 (24. kanál) i multiplex 4 ve standardu DVB-T s komerčními programy z vysílačů Ústí nad Orlicí a Chlum u Hradce Králové, na které má značná část diváků v kraji natočené antény.

Lidem, kteří chtějí sledovat komerční programy Relax, Rebel, Joj Cinema a další, nezbude nic jiného, než na set-top boxu nebo televizi s odpovídající normou DVB-T2 naladit v pondělí kanál 21.

Větší štěstí mají lidé z Chrudimska nebo ze Svitavska, kde vysílače ve Slatiňanech a Svitavách skončí se šířením multiplexu 4 až 29. srpna, což se navíc kryje s vypínáním komerčních programů na Krásném.

Oslovení technici se shodují, že koronavirus a přerušený přechod na DVB-T2 situaci nijak neulehčil. Že není přechod příliš jasný ani divákům, potvrdil průzkum společnosti Nielsen Admosphere, se kterým přišly České radiokomunikace. Jen pouhých 37 procent diváků má povědomí, kdy k přechodu na DVB-T2 dojde v jejich kraji. Na druhou stranu set-top box nebo televizi DVB-T2 má kolem 80 procent diváků.