V Pardubickém kraji začne vypínání televizního signálu. Vyvrcholí v dubnu

  14:46
Kdo pod stromečkem nenašel nový set-top box nebo televizi s podporou DVB-T2 a nechce přijít o pozemní příjem přes anténu, neměl by s koupí nového zařízení váhat. I když hlavní vypínací termín odcházejícího standardu DVB-T je pro Pardubický kraj stanoven na konec dubna, může mnohým divákům zamotat hlavu chystaná změna hned zkraje roku.

Vysílač Krásné se nachází zhruba 500 metrů od obce Krásné na 614 metrů vysokém vrcholu Krásný v Železných horách nedaleko Nasavrk. Vysílač, který měří 182 metrů, byl vybudován v letech 1958 – 1960, kdy se stal historicky prvním televizním vysílačem ve východních Čechách. | foto: Radek Latislav

Už 7. ledna totiž podstatná část diváků na východě Čech, která má natočenou anténu na krkonošskou Černou horu, nenaladí signál veřejnoprávní televize.

Na přechod z vysílacího standardu DVB-T na DVB-T2 začala Česká televize upozorňovat už před svátky. V pravém horním rohu se objevil piktogram znázorňující vysílač s vykřičníkem a v dolní liště se v pravidelných intervalech objevuje informace, že původní formát s veřejnoprávními kanály v lednu končí.

Informace se však objevuje i na kanálech vysílačů, které mají přechod naplánovaný později, tedy včetně vysílače Krásné, jehož změna vysílání je naplánovaná na 30. dubna. Technicky méně zdatní diváci by se tak měli raději spolehnout na firmy, které mají o příjmu z vysílačů v konkrétních regionech lepší znalosti.

Redakcí oslovená bytová družstva jsou na přechod nového vysílacího standardu ve většině případů připravena. Vysílatelé své přechodové sítě DVB-T2, které do poloviny roku přejdou do finálních multiplexů, spustili už mezi roky 2017 a 2018 tak, aby domácnosti měly dostatek času na nákup nové techniky a přeladění společných antén.

Kdy a na jakých vysílačích se vypne DVB-T?

7. ledna MUX1 – Černá hora, Králíky

12. února MUX2 – Černá hora, Letohrad, Žamberk

31. března MUX1 – Česká Třebová, Dolní Dobrouč, Jablonné nad Orlicí

28. dubna MUX3 – Černá hora, Svitavy

29. dubna MUX4 – Slatiňany, Svitavy, Ústí nad Orlicí

30. dubna MUX1 – Krásné, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Letohrad, Žamberk

4. května MUX2 – Jablonné nad Orlicí

25. května MUX2 - Krásné, Svitavy, Ústí nad Orlicí

25. května MUX3 - Krásné

„Majitelé bytů mohou přijímat programy DVB-T i DVB-T2. Společnou anténu jsme upravovali již někdy v létě. Jediné, co teď lidé potřebují, je televizor nebo set-top box, který dokáže signál DVB-T2 dekódovat,“ řekl například předseda Společenství vlastníků domu čp. 85–91 v pardubické čtvrti Stavařov Jaromír Topolský.

Vysílač Černá hora je sice určen primárně pro diváky z Královéhradecka, díky své výhodné poloze nad Polabskou nížinou je však zachytitelný ve velké části Pardubicka, Liberecka i ve Středočeském kraji.

Tak trochu neplánovaně proto veřejnoprávní kanály vypne 7. ledna i převaděč Suchý vrch na Králicku, který svým signálem z Černé hory kromě Králík pokrývá města Žamberk, Letohrad či Lanškroun.

„Původně stanovené datum pro oblast Králík, 30. dubna 2020, bylo nahrazeno dřívějším termínem 7. ledna 2020, a oblast Králík tak byla připojena k druhé vlně přechodu,“ uvedla Česká televize v tiskové zprávě na konci října.

Původně nemělo ke spuštění nového vysílače dojít

Přitom podle původního plánu neměl být nad městem spuštěn žádný nový vysílač. Podobně tomu bylo i při první vlně digitalizace. Až po nezávislém měření, které potvrdilo u mnohých domácností rozkostičkovaný obraz, Česká televize na nový převaděč kývla.

Zda vysílač na Suchém vrchu doplní i komerční stanice, není jasné. České radiokomunikace podle starosty Králík lokalitu už proměřily.

„Odpověděli nám, že podle výsledků jejich kontrolního měření není nutné převaděč budovat. Dokrývání lokality by se podle nich nevyplatilo. Museli bychom si ho zaplatit ze svého. S techniky, kteří zajišťují společné antény na bytovkách, se o dalším postupu budeme ještě bavit. Je to lokalita od lokality, ale příjem komerčních stanic u nás není dobrý,“ řekl starosta Králík Václav Kubín.

Větší štěstí budou mít v Letohradě a Žamberku, kde se 12. února odmlčí menší televizní převaděče komerčních stanic. Už o den později budou na nových kanálech 27 a 36 šířit signál DVB-T2. Na konci března skončí bez náhrady také převaděče v České Třebové a Dolní Dobrouči. Ve stejném termínu skončí i převaděč v Jablonném nad Orlicí, ten však souběžně vysílá i DVB-T2.

Největší vlna vypínání je naplánována v kraji na 30. dubna a konec května, kdy se z Krásného a dalších návazných vysílačů ve Svitavách či Ústí nad Orlicí odmlčí multiplex 1 České televize, resp. multiplex 2 a 3 s komerčními programy. Na konci dubna končí v DVB-T také vysílání multiplexu 4 ze Slatiňan, Svitav a Ústí nad Orlicí.

Podívejte se, jak naladit nový set-top box:

8. října 2019