Bez sedla i uzdy. Zaříkávač koní obohatí výstavu na pardubickém závodišti

  8:02
Výstava Koně v akci se koná na pardubickém závodišti o tomto víkendu. V sobotu na návštěvníky čeká program plný koní a jejich dovedností, v neděli se budou slavit především dožínky.

Výstava Koně v akci má před sebou již 23. ročník. | foto: Dostihové závodiště Pardubice

Šest koní, bez ohlávky, uzdečky, sedla. Přesto nikam neodbíhají a naslouchají jemným pokynům „zaříkávače“ koní Miloslava Simandla. Jejich společné vystoupení bude tím největším tahákem, který návštěvníci na výstavě Koně v akci uvidí.

„V mé show je k vidění partnerství koně a člověka na nejvyšší úrovni. Koně cvičí ve volnosti drezurní i cirkusové prvky. Samozřejmostí je poklona, lehnutí, sednutí, španělský krok, piafa a passage. K našemu vrcholnému číslu patří výstup ve volnosti, při kterém všech šest koní běží vedle sebe. Dvěma z nich stojím na hřbetě a skáčeme přes překážky,“ popisuje Simandl na svých webových stránkách.

Jeho vystoupení je na programu po 14. hodině v prostoru cílové roviny. Na diváky čekají ukázky koňského fotbalu, starokladrubští vraníci ve čtyřspřeží, drezuře i policejní službě, ukázky westernových disciplín a poprvé před veřejností také steeplechase dostih shetlandských pony.

„Díky spolupráci se Shetland pony race team CZ budou mít návštěvníci výstavy výjimečnou příležitost zažít ve jeho premiéře veřejný překážkový dostih. V exhibici se představí poníci a děti trénovaní Vendulou Hořínkovou z tréninkového střediska Unicorn,“ říká manažerka výstavy Koně v akci Kateřina Nohavová.

Sobotní program začne už v devět hodin ráno, kdy v paddocku a o malou chvíli později i na obou kolbištích zahájí chovatelské výstavy. Svaz chovatelů chladnokrevných koní připravuje šampionát tříletých chladnokrevných klisen a hříbat plemene norika, slezský norika a českomoravského belgika. Představí se také hříbata slovenského teplokrevníka.

Výstavu klisniček tohoto plemene zakončí křest dvou z nich, pro která vybírala jména veřejnost na Facebooku výstavy a jejichž kmotrem se stane vítěz Velké pardubické Josef Bartoš. S ním se budou moct návštěvníci potkat už od půl jedenácté v Dostihovém klubu, kde bude promítnut i film o třech žokejích a jejich cestě na Velkou pardubickou s názvem Žokejové.

Mistrovství chladnokrevných koní

Výstava nabídne také místrovství chladnokrevných koní. V sobotu podvečer se uskuteční Mistrovství ČR v těžkém tahu, v neděli dopoledne pak v místním lesíku budou koně soutěžit v rámci Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou.

„Divácky atraktivní jsou také soutěže v orbě koňmi. V sobotu je na programu už 18. ročník soutěže O ruchadlo bratranců Veverkových, který podporuje obec Rybitví, odkud slavní rodáci pocházeli, a který bude premiérově doplněn i Mistrovstvím České republiky v orbě,“ dodává Nohavová. Zajímavé jistě budou i ukázky zemědělských prací s propojením moderní techniky a koňské síly.

Ti nejmenší si však potřebují na závodišti především hrát. Právě pro ně zde jsou připravena stanoviště, za jejichž splnění si budou moci na řemeslném jarmarku Řemesla jinak vyzvednout stříbrný peníz a tovaryšský list. Děti budou mít příležitost projet se na koních a pro všechny jsou připraveny projížďky kočáry po dostihové dráze.

Úplný závěr programu bude patřit formanské jízdě s krojovaným osazenstvem a ukázkami polních prací. Právě tento bod programu bude pozvánkou na nedělní dožínky.

Z koňského programu budou v neděli pokračovat výstavy plemene hafling a v lesíku se pak uskuteční Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou.

Vstupenky na sobotu je možné zakoupit na webu závodiště. V online prodeji je základní vstupné nabízeno za 180 korun, na místě pak diváci za vstupenku zaplatí 200 korun. Děti do deseti let mají vstup zdarma, starší dětí, mládež a senioři pak 90 korun, resp. 100 korun na pokladnách v den konání akce. Využít lze také výhodné rodinné vstupné. Na nedělní dožínky je vstup zdarma.

Ke vstupu do areálu je nutné pamatovat na aktuálně platná opatření související s doložením bezinfekčnosti.