Silnici ucpala auta zájemců o vojenskou školu, neprojela ani houkající sanitka

  12:16
Krušné chvíle před několika dny zažili záchranáři v Moravské Třebové. Kvůli enormnímu zájmu veřejnosti o den otevřených dveří na vojenské škole ucpalo množství aut úzkou výpadovku z města. Přestože sanita nabrala více než dvouminutové zpoždění, život pacienta to neohrozilo.

Do nepříjemné situace se záchranáři dostali minulý pátek v Jevíčské ulici. Před houkající sanitkou se tam snažil couvat řidič žlutého renaultu. To se mu však moc nedařilo. Jinou možnost, než sanitce takto uhýbat, ale kvůli řadě zaparkovaných aut neměl. Uhnutí na opačné straně zase bránila svodidla.

V ulici žádný zákaz stání nebo zastavení neplatí a není zde ani jednosměrka.

„Na vojenské škole v Moravské Třebové probíhal tehdy den otevřených dveří, o který byl extrémní zájem. Auta stála v ulici až do odpoledne,“ sdělil Josef Janeček, který video natočil a redakci iDNES.cz ho poskytl.

VIDEO: Policisté vytáhli ze zácpy slovenskou sanitku, v ČR nemá přednost

O nelehké dopravní situaci, vedení školy ví. „Samozřejmě nás to mrzí. Byli bychom rádi, kdyby se to obešlo bez podobných nepříjemností. Snažili jsme se v největší míře podchytit parkovací možnosti, měli jsme lidi v terénu, ale příliv návštěvníků byl v jednu chvíli opravdu extrémní. Na druhou stranu nemůžeme mít odpovědnost za každého řidiče, který přijede,“ řekl tiskový a informační důstojník Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy Ministerstva obrany Jan Konopčík s tím, že školu v pátek navzdory deštivému počasí navštívilo téměř 1200 lidí.

Organizaci návštěvního dne vedení školy analyzuje a pro příští akce podobného druhu přijme odpovídající opatření. „Jednou z variant v jednání je, že zpřístupníme více parkovacích míst v areálu školy,“ dodal Konopčík.

Zhruba dvouminutové zdržení, které sanitka nabrala, život pacienta neohrozilo. „Všechny posádky Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje v pátek dorazily za pacienty včas. Žádný problém hlášený nemáme. Pokud by sanitka zůstala stát v dopravní koloně, jsme na tyto situace připraveni,“ řekla mluvčí krajských záchranářů Alena Kisiala.

VIDEO: Sanitka nezvládla dojet k pacientce, záchranářská ulička byla ucpaná

Případy, kdy se sanitka nemůže hnout místa, jsou podle Kisialy záležitostí spíše velkých měst. „Samozřejmě může dojít k dopravní nehodě, ke střetu se zvěří nebo k poruše sanitky. Operační středisko takové situace řeší okamžitě a na místo vysílá nejbližší posádku, která projíždí okolo, nebo náhradní vůz vyjíždí z nejbližšího výjezdového stanoviště,“ dodala.

Případ, kdy se sanitka nedostala za pacientem, se stal loni v březnu v Praze. Tehdy dopravní nehoda ucpala Pražský okruh. Přestože řidiči vytvořili záchranářskou uličku, doprava zkolabovala a záchranka zůstala stát v koloně.

Někdy se záchranáři bez pomoci policie neobejdou. Například letos v květnu policista na motocyklu provedl desetikilometrovou zácpou u Brna slovenskou sanitku, která spěchala s malým pacientem do bratislavské nemocnice. Podobný případ se stal u Brna i loni.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: