Na nové D35 srazil vůz bachyni se selaty, myslivci kritizují chybějící ploty

  14:08
Nově otevřený úsek dálnice D35 není ještě ani měsíc v provozu a už zde došlo k vážnému střetu Octavie se zvěří. Uhynula při něm bachyně se šesti selaty. U dálnice totiž chybí plot, který by zvířatům bránil v přecházení rušné silnice.

Posádka vozu vyvázla bez vážnějšího zranění. | foto: Policie ČR

Při nehodě nebyla vážněji zraněna posádka škody Octavia. Přesto ale byli řidič a spolujezdec převezeni do nemocnice k ošetření.

„V neděli po půl osmé večer došlo na dálnici D35, v km 132 (katastr obce Rokytno), ke střetu Škody Octavie, jedoucí směrem na Prahu, s prasaty. Bachyně s šesti selaty vběhla z pravého příkopu, z bezprostřední blízkosti do jízdní dráhy vozidlu, a střetu již šestadvacetiletý řidič nedokázal zabránit,“ popsala nehodový děj policejní mluvčí Markéta Janovská.

Myslivci ale později upřesnili, že se nehoda stala v katastru obce Borek.

„Bylo nešťastné otevřít dálnici, dokud nebylo dodělané oplocení,“ řekl Tomáš Severin starosta Újezdu u Sezemic a člen mysliveckého sdružení, do jehož honitby daný úsek spadá.

Škoda se pohybuje okolo čtvrt milionu korun. Dechová zkouška ke zjištění přítomnosti alkoholu v dechu řidiče byla negativní. 

Policisté nehodu odložili, protože zde není podezření z přestupku.

Na přechod zvěře na novém úseku D35 přitom ještě před jejím otevřením upozorňovali myslivci místních sdružení.

„Ploty jsou potřeba. Zvěř není naučená tato místa při svých migracích obcházet. Dřív tudy běžně procházela,“ řekl předseda mysliveckého spolku Rokytno Karel Procházka.

Jak uvedl, myslivci v lednu vyrazí dát na sloupky alespoň pachové ohradníky. „Chybějící ploty jsou hazard se životy lidí i zvířat,“ dodal.

ŘSD slíbilo, že nový kus dálnice oplotí na jaře. „Oplocení proti zvěři je naplánováni na jaro 2022,“ uvedla před otevřením dálnice pro Českou televizi mluvčí ŘSD pro Pardubický kraj Petra Drkulová.

Ještě před otevřením silnice pak ŘSD na Twitteru psalo, že zvěř budou odrazovat i odrazky na okraji silnice.