Pardubické amatérské divadlo Exil se přemístilo do pasáže

  8:06
Jen rok chodili lidé do poněkud zastrčené thajské restaurace. Ve čtvrtek se z ní definitivně stala divadelní scéna – nové působiště zde našlo divadlo Exil a jeho spřátelená divadelní uskupení Divadlo Tří, NerušKruh, Týbrďo divadlo, DS HRRR nebo Paleťáci.

„Covid nám sice zmařil oslavy dvacetileté existence souboru, ale pomohl nám naplno se soustředit na vybudování nové divadelní scény,“ říká principál souboru Tomáš Klement. Po stavebních úpravách se mohou návštěvníci těšit na bar. Herci získali lepší zázemí, vznikl divadelní sál s jevištěm a elevací, šatny, sklad kulis a diváci mají pohodlnější sedačky. 

Ostatně ty si mohli stálí návštěvníci divadla koupit za 2 tisíce korun. Své jméno tak mají dvě třetiny židlí ze 60. Kolik celková přeměna divadla stála, vyčíslují divadelníci těžko. „Mnoho lidí tady pracovalo zadarmo, materiál jsme mohli pořídit za nákupní cenu, přispívali nám drobní dárci,“ řekla za Exil Kateřina Fikejzová Prouzová.

Oficiální náklady jsou tedy 620 tisíc korun, neoficiálně však šplhají k milionu korun. I další výdaje, zejména za elektřinu, která je u divadla například za nasvícení jeviště a zvuk vysoká, přinutily divadelníky zdražit vstupné na 200 korun za vstupenku. „Náklady na energie budou vysoké, ve starém Exilu bychom si na to vydělali, ale tady musíme uzpůsobit ceny,“ řekla Naďa Kubínková z Exilu.

Ze začátku budou mít návštěvníci možná problém najít vchod do divadla hned napoprvé. Do sálu vedou dvě cesty.

„Když se vydáte z třídy Míru, tak v pasáži zahnete vlevo před obchodem Zlatá husa, projdete skleněné dveře a vlevo u zadního vchodu restaurace Caffeteria najdete schody do suterénu, kde sídlíme. Když půjdete od Karloviny, dá se jít i přes parkoviště,“ přibližuje lokalitu Tomáš Klement.

Na starý prostor v Havlíčkově ulici ale exiláci nezanevřeli a nechali si jej zatím jako zkušebnu. „První premiérou v pasáži bude 9. října rodinný příběh Lajka v režii Nadi Kubínkové. Dále zkoušíme komedii Útulek v nastudování herce Východočeského divadla Pardubice Jana Musila,“ dodal Klement.