Soud o územní plán developer prohrál, může však stavět podle svých představ

  16:18
Chrudim vyhrála soudní spor s developerem Milanem Kuštou, který požadoval zrušení části změny územního plánu. Městu tak už nehrozí, že bude muset platit odškodnění Kuštově firmě K2 invest, které zastupitelé podle jeho tvrzení znemožnili postavit dva bytové domy. Rozsudek však zároveň znamená, že Kušta může bytovky postavit.

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Manévry chrudimských politiků s územním plánem v ulici Na Výsluní byly hodně neobvyklé. V roce 2013 jej zastupitelé Chrudimi změnili tak, aby se z pozemků, které čerstvě vykoupila společnost K2 invest developera Milana Kušty, staly parcely určené pro bytovky.

Předloni pak po stížnostech lidí z okolních domů sídliště Na Větrníku rozhodli o nové změně územního plánu. Z plochy určené k hromadnému bydlení v bytových domech hlasováním učinili zase místo pro bydlení individuální.

Kušta chtěl, aby krajský soud změnu územního plánu zrušil, protože mu tím město zabránilo postavit dva bytové domy s celkem třiceti byty. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové ale jeho požadavek loni v listopadu odmítla. Vyplývá to z rozsudku, který má MF DNES k dispozici.

„Je to pro nás příznivá zpráva, ukázalo se, že město jednalo tak, jak mělo. A že právní posudky, které jsme si nechali zpracovat, byly v pořádku,“ uvedl místostarosta Chrudimi Aleš Nunvář (Piráti).

Developer si stěžoval, že kvůli změně územního plánu nemůže stavět bytové domy tak, jak původně plánoval, a vznikla mu velká škoda. Jenže to podle soudců nebyla pravda. Podle územního plánu jsou sice nyní pozemky určeny pro rodinné domy, je ale přípustné na nich podle chrudimských regulí postavit i bytovku.

 „... tuto plochu je možno využít i pro bydlení v nízkopodlažních bytových domech, pokud jejich výška přibližně respektuje výšku okolní zástavby,“ uvádí se v rozsudku. Respektovat výšku okolní zástavby by přitom neměl být pro developera problém. Jeho pozemek je umístěn pod třemi šestipodlažními bytovými domy.

Milan Kušta odůvodnění rozsudku vítá. „Prohráli jsme, ale ve skutečnosti pro nás rozsudek vůbec není špatný. Získali jsme jistotu, že můžeme stavět. Budeme dále připravovat výstavbu,“ uvedl Kušta.

Proti změně územního plánu se neprotestovalo

Pozemky v ulici Na Výsluní koupila Kuštova společnost postupně v době, kdy na nich bylo možné stavět jen rodinné domy. Když v roce 2013 zastupitelé rozhodli o změně územního plánu, která toto území otevřela pro bytovou výstavbu, byla to skvělá zpráva pro developera, ale špatná pro obyvatele sousedního domu. Báli se, že jim nové domy budou stínit. Namítali, že přijdou o klidovou zónu na hraní pro děti. A argumentovali tím, že když byty kupovali, ty s výhledem na Chrudim byly dražší.

Zastupitelé Chrudimi stížnostem vyhověli a své rozhodnutí loni po několika krocích změnili. Podle Kuštových právníků byl ale problém v tom, že politici nedokázali zdůvodnit, proč už zase územní plán mění.

U soudu se ale ukázalo, že společnost K2 invest byla při schvalování změny územního plánu málo aktivní. První verze změny územního plánu, kterou Chrudim připravila, spočívala ve zpřísnění regulace, bytovky by tam stát mohly, ale byla by stanovena jejich maximální výška a určena i velikost plochy, kterou je možné zastavět. S tím společnost K2 invest nesouhlasila. A proti byli sousedé. Město proto připravilo druhou verzi, podle tvrzení developera přísnější.

„Proti této druhé navržené změně již společnost K2 invest žádné námitky nepodala,“ upozornil při jednání soudce Aleš Korejtko.