Dominanta Lanškrouna jde k zemi, kdysi tam vyráběli zboží pro neřestné požitkáře

  15:50
Kleště šedesátitunového obřího bagru tento týden začaly ukrajovat zdi bývalé továrny Tesly Lanškroun, která do pár týdnů půjde celá k zemi. Na místě někdejší státní tabákové fabriky postaví halu na výrobu radiofrekvenčních čipů.

Zajímavou podívanou mohou v těchto dnech sledovat obyvatelé Lanškrouna a všichni, kdo přijíždějí do města na východě Čech od České Třebové a Svitav. Symbol Lanškrouna, který je úzce svázán s novodobou historií města, dává městu sbohem.

Takzvané sortýrovací kleště bagru s více než 20 metrů dlouhým ramenem se zakusují do zadní stěny třípatrové budovy tvořené čtyřmi křídly, valí se oblaka prachu, a aby ho nebylo příliš, pracovníci stavby skrápějí sutiny vodou.

„V Pardubickém kraji jde o jediný bagr tohoto druhu. V republice je jich kolem dvaceti. Na demolici pracuje asi třicet lidí a kromě ještě jednoho bagru tady máme jeřáb. Je zbouraná asi osmina budovy. Na konci příštího týdne se velký demoliční bagr pustí do bourání patnáct metrů vysokých výtahových šachet. Všechna nadzemní podlaží chceme mít za tři neděle dole. Pak začneme materiál třídit,“ řekl Jan Bican, jednatel stavební společnosti Bisa, která provádí demoliční práce.

Přípravy začaly už letos v únoru. Budovu zabírající půlhektarovou plochu bylo nutné nejdříve vyklidit a připravit na demolici. Zachránit se povedlo hodinový stroj vyrobený lanškrounským hodinářem Ignácem Kobsou, který až do 70. let minulého století odpočítával pracovní dobu stovkám zaměstnanců.

„V žádném případě nepočítáme s tím, že hodinový stroj a další artefakty připomínající budovu tabákové továrny, které jsme díky společnosti LUX-IDent získali do sbírky, ponecháme v depozitáři. Po základním očištění stroje vlastními silami a prostředky počítáme s restaurátorským zásahem a následným vystavením,“ uvedl Jaroslav Čada z lanškrounského muzea.

Do muzea poputuje i jeden ze čtyř litinových ciferníků, který byl od roku 1913 součástí věžičky na východním křídle, v níž byl i hodinový stroj. Před snesením jeřábem ji však dělníci kvůli pětitunové hmotnosti museli rozříznout na dvě části.

Lanškroun se rozloučí s bývalou Teslou, nahradí ji nová výrobní hala

Lanškrounská firma LUX-IDent chce na uvolněné ploše 13 tisíc metrů čtverečních postavit za zhruba 200 milionů novou halu, ve které se budou vyrábět čím dál žádanější radiofrekvenční čipy.

„Před rokem a půl, kdy jsme budovu koupili, jsme věděli, že ji budeme muset odstranit. Budova je 150 let stará s řadou neduhů a pro potřeby elektrotechnického průmyslu zcela nevyhovující. Nemluvě o energetické náročnosti, která by nás svlékla donaha,“ řekl Michal Smetana, ředitel společnosti LUX-IDent, kterou v roce 2019 po téměř dvacetiletém působení koupil švédský technologický gigant Assa Abloy.

Dnes firma, která navazuje na elektrotechnickou tradici bývalé Tesly Lanškroun, v sousední budově zaměstnává 180 lidí.

Hlavní tovární budova bývalé Tesly Lanškroun byla postavena mezi lety 1873 až 1888 pro účely státní tabákové továrny, kterých bylo v Čechách sedm. Například v roce 1898 zde vyrobili více než 100 milionů kusů doutníků a více než 91 milionů kusů cigaret, což představovalo 5 698 metráků tabáku. Zdejší továrna v tomto roce měla třetí nejvyšší produkci doutníků v rakouské tabákové režii.

4. března 2025

Za německé okupace v roce 1944 byla tabáková fabrika přebudována na výrobu kondenzátorů pro válečné účely. Došlo k tomu po vybombardování závodu firmy Siemens a Halske v Berlíně.

Po válce mělo být zařízení těchto závodů zabráno Sovětským svazem jako náhrada válečných škod. Vzhledem k nedostatku firem specializujících se na výrobu pasivních součástek si Československo prosadilo, aby lanškrounská fabrika byla z reparací vyňata.

Lanškrounský závod specializovaný na výrobu kondenzátorů, rezistorů, potenciometrů a hybridních integrovaných obvodů jako Tesla Lanškroun fungoval mezi lety 1946 až 1990.