Cyklopruhy v Moravské Třebové zmizí, podle radnice se neosvědčily

  16:46
Radnice měst v posledních letech čím dál více ořezávají jízdní pruhy pro auta a vyhrazují je cyklistům pro jejich ochranu i bezpečnější pohyb v hustém provozu. Zřejmě nezastavitelný trend se ne všude osvědčil. V Moravské Třebové se rozhodli červených cyklopruhů zbavit.

Radnice v Moravské Třebové nechala červené jízdní pruhy pro cyklisty vyznačit před čtyřmi lety. Dnes už je chce zrušit. | foto: Město Moravská Třebová

Když minulé vedení města nechalo před čtyřmi lety na novém úseku Svitavské ulice vyznačit dva cyklopruhy, 174 metrů sytě rudých „chodníků“ pro kola působilo na mnohé řidiče jako hadr na býka. 

Hlavní příjezdová komunikace od Svitav hlavně u domova důchodců a blízko frekventované křižovatky do centra sloužila pro mnohé řidiče jako odstavné parkoviště a řidiči novou úpravu nesli nelibě.

Tehdejší vedení města argumentovalo zejména větší bezpečností pro cyklisty. Výrazně červené pruhy oddělené od zbytku silnice plnou bílou čarou informují řidiče, že do nich auta nesmějí vjíždět, natož v nich zastavit či stát.

Nebude to ovšem zřejmě dlouho trvat a cyklistické jízdní pruhy zmizí. 

Pruh nahradí jen piktogram

„Z mého pohledu cyklopruhy stále kontroverzní jsou, protože v této části města omezují dopravu. Červený pruh tam do budoucna nebude. Přemýšlíme o několika možnostech řešení. Necháme tam zřejmě jenom bílé piktogramy a z plné čáry uděláme přerušovanou, aby z auta mohl někdo vystoupit nebo řidič vyložil náklad a zase pokračovat dál,“ řekl starosta Moravské Třebové Miloš Mička.

Letos to však podle vedení města určitě nebude. „Čekáme, až ta červená trochu sleze, aby překreslení nebylo finančně náročné,“ sdělil místostarosta města Petr Frajvald.

Radnice, která letos pokračuje v opravách navazujícího úseku Svitavské ulice dál s červenými jízdními pruhy již nepočítá. „Od ulice J.K.Tyla směrem na Svitavy, kde probíhá výstavba nové komunikace, už nebudeme přistupovat přímo k vymezení koridoru pro cyklisty, nicméně bude tam definován, ale pouze pomocí piktogramu,“ dodal Mička.

Z plánu radnice však nejsou nadšeni hlavně místní cyklisté, kteří si na pruhy zvykli.

„Pro cyklisty je to parádní věc. Před tím, než na Svitavské ulici vznikl cyklopruh, člověk se na kole neustále vyhýbal autům a nebylo to moc bezpečné. Podle mě i z hlediska řidičů je současná situace přehlednější. Já chápu, že zásobování musí mít umožněno zastavení, ale na druhé straně tam mnozí lidé z pohodlnosti nechali auto a šli nakupovat. Přitom parkoviště není daleko,“ řekl Josef Doležel, který je mimo jiné předsedou cyklistického klubu v Moravské Třebové.