Na stavbě před policejním ředitelstvím pracovalo načerno patnáct cizinců

  15:12
Na stavbě bytového komplexu Na Spravedlnosti v Pardubicích pracovali načerno zahraniční dělníci. Staveniště se přitom nachází přímo před budovou krajského policejního ředitelství. Policie stavbu ve čtvrtek zkontrolovala.

Staveniště se nachází přímo před budovou krajského policejního ředitelství. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Staveniště kolem deváté ranní obestoupily téměř dvě desítky policistů z odboru cizinecké policie z Pardubic, Svitav a Ústí nad Orlicí. Někteří vešli do oploceného areálu za stavbyvedoucím.

„Ten byl doslova v šoku. Někteří pracovníci totiž okamžitě zahodili náčiní a dali se na útěk, nebo se schovávali v budovaných podzemních prostorách.Tyto zahraniční dělníky zaměstnávají subdodavatelské firmy, které jednoznačně vědí, že zaměstnávat cizince bez pracovního povolení je nelegální,“ řekla pardubická policejní mluvčí Eva Maturová.

Dělníci, kteří měli smlouvu přímo s dodavatelskou společností, pracovali dál.

Prověřování a dokazování je na počátku, ale vše nasvědčuje tomu, že subdodavatelé firmu zajištující stavbu uvedli v omyl. Policisté s pracovníky inspektorátu práce odhalili celkem patnáct nelegálních zaměstnanců.

„Jak se už na místě ukázalo, všech 15 zajištěných cizinců různých národností bylo podle dokladů na území naší republiky pouze na takzvaný bezvízový styk. Bylo s nimi zahájeno správní vyhoštění,“ uvedla Maturová.

Subdodavatelé nyní mohou očekávat kontrolu ze Státního úřadu inspekce práce. Pokud se prokáže, že někteří z nich zaměstnávají dělníky bez pracovního povolení ve větším rozsahu, hrozí jim i trestní stíhání.

Autor: