Koupaliště Cihelna mělo po třech letech otevřít, město jej ale nepřevzalo

  8:06,  aktualizováno  1. července 9:21
Sláva se nekoná. V pondělí se mělo po třech letech otevírat pardubické koupaliště Cihelna, nicméně současný stav areálu to kvůli nedodělkům nedovolil. A náhradní termín není.

V pondělí 1. července měl na Cihelně odstartovat zkušební provoz, který byl plánovaný na prázdniny. Nová otázka ale zní, jestli koupaliště vůbec prázdniny stihne. Očekávané otevření se totiž nekoná.

„Současný stav rekonstrukce areálu nám v neděli večer neumožnil zpřístupnění koupaliště v plánovaném termínu. I když jsme byli ze strany zhotovitele ujišťováni o opaku. Koupaliště nemůžeme převzít z důvodu mnoha nedodělků, které brání zkušebnímu provozu,“ uvedlo město Pardubice na svém Facebooku v neděli večer.

Ještě v pátek přitom podobnému scénáři nic nenasvědčovalo. Na první pohled chyběly na pardubickém koupališti jen detaily. „Nestane-li se nic mimořádného, v pondělí bude otevřeno,“ říkal náměstek primátora zodpovědný za majetek a investice Jan Hrabal.

V neděli v noci už tak optimistický nebyl. „Následující řádky o koupališti Cihelna se mi nepíší lehce… Od května pravidelně informuji o průběhu prací na koupališti dle zápisů z kontrolních dnů tak, aby všichni, kteří se těší na otevření, pravidelně získávali aktuální zprávy. Na stavbě jsem byl v minulém týdnu ve středu i v pátek, kdy jsem byl opakovaně ujištěn ze strany zhotovitele, že vše jede tak, aby se v pondělí 1. července mohlo otevřít,“ popisoval.

Nový termín zpřístupnění koupaliště však rázem nezná. „Štve mě to. Termín otevření koupaliště je zcela závislý na zhotoviteli, ten musí současnou situaci co nejrychleji napravit. Dělníci pracují na odstranění nedodělků a provozovatel koupaliště PAP Pardubice je připraven jej okamžitě převzít,“ doplnil Hrabal.

Rozladění jsou pochopitelně i obyvatelé města, kteří se na koupaliště těšili. „O které nedodělky se jedná, že se o nich nevědělo už v minulém týdnu? Nechápu, že je najednou všechno jinak,“ divila se na Facebooku uživatelka Daniela P.

Rekonstrukce areálu zatím zahrnovala hlavně kompletní obměnu technického zázemí, opravu bazénů či výměnu dlažeb a obkladů schodiště u tribuny a chodeb sociálního zázemí. Zkušební provoz měl radnici ukázat, co bude potřeba ještě vylepšit.

„Během kontrolního dne už byly všechny bazény napuštěny vodou, probíhala v nich zkouška nepropustnosti dna nebo kontrola funkčnosti trysek. Ve všech bazénech také proběhla zkouška dávkování chemie,“ uvedl Hrabal po jednom z posledních kontrolních dní.

Nové vybavení i nový provozovatel

Celkové náklady na rekonstrukci koupaliště Cihelna podle smlouvy, včetně čtyř uzavřených dodatků, činí momentálně necelých 128 milionů korun bez DPH. Práce firma Agrostav začala už v prosinci 2022. „Po létě se firma na Cihelnu vrátí a vše dodělá,“ dodal Hrabal.

Zatím si lidé všimnou hlavně toho, že bazény mají místo fólie nerezový plech s vyztuženou membránou, okraje jsou s novými obklady. Firma měnila také žebříky, skokanská prkna nebo oplocení čisté zóny. Tobogany a skluzavky zůstaly původní, jsou naleštěné a jejich ocelové konstrukce natřené.

Do zkušebního provozu půjde už koupaliště také s novým provozovatelem, kterým je nově společnost PAP Pardubice o. p. s., jež vede pardubické Aquacentrum. O této změně rozhodli městští radní už v únoru letošního roku.

„Vedení PAP je velmi nápomocné tomu, aby se podařilo koupaliště co nejdřív otevřít, od února jsou jeho zástupci denně na stavbě, aby si už při letošním zkušebním provozu mohli návštěvníci naplno užít otevřené koupaliště,“ doplnil Hrabal.

„Až skončí sezona, tak by nám to město mělo předat zpátky. Budeme řešit případné kosmetické věci, které se projeví v provozu,“ potvrdil Roman Mokrý ze společnosti Agrostav Pardubice.

Jak vypadalo pardubické koupaliště Cihelna v roce 2015:

Autoři: ,