iDNES.cz

Lezci na nejvyšší komín vytáhli stelivo, sokol může hnízdit skoro v oblacích

  16:16
Třísetmetrový komín Elektrárny Chvaletice může nově posloužit i jako domov pro sokola stěhovavého. Na nejvyšší komín v republice lezecký tým elektrárenských hasičů dopravil stelivo do budek přísně chráněného opeřence. Přesto sokoli zatím této nabídky nevyužili.

Lezci na ochoz chvaletického komínu ve výšce 160 metrů vytáhli stelivo pro sokoly. V budkách se zatím neusadili. | foto: Sev.en Energy

Operace „Stelivo“ začala ve středu po poledni přípravou lezecké výstroje. Kolem druhé hodiny čtyři lezci zahájili vlastní výstup na komín. Speciální budky ve výškách 120 a 160 metrů byly na komín nainstalovány již v roce 2017.

Do výšky 160 metrů museli zdolat přes 600 příček žebříku, život jim znepříjemňovala zima a hustá mlha. Do hnízda dopravili 50 kilogramů tzv. keramzitu, který má sloužit jako stelivo. 

„Keramzit jsme si rozdělili do dvou břemen, která je pak jednodušší vytáhnout pomocí kladky a provazu na jednotlivé ochozy,“ uvedl jeden z lezců Michal Rambousek k dvouhodinové operaci.

Operace se uskutečnila těsně před začátkem hnízdění sokolů, které má začít každým dnem. Cílem je nalákat nové obyvatele k uhnízdění a vyvedení mláďat.

V areálu elektrárny již hnízdí několik párů poštolek. Podle ornitologa Václava Berana ze společnosti Alka Wildlife, která se zabývá mimo jiné dlouhodobým monitoringem a podporou hnízdění sokolů na lidských stavbách, si s nimi však sokoli nebudou překážet.

Elektrárnu si oblíbily poštolky

„Sokoli se pohybují ve vyšší výšce než poštolky. K hnízdění potřebují klidné místo, kam se nedostane člověk. Oproti tomu poštolky využívají spíše dutiny na rozmanitých stavbách, například větrací šachty, průduchy na půdy, výklenky či římsy,“ řekl Beran.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. Je to druh hnízdící na skalách, ale vzhledem k rostoucímu lidskému tlaku na přirozené biotopy se přizpůsobuje i dalším hnízdním možnostem. 

Ve snaze pomoci sokolům jsou právě v některých průmyslových objektech vyvěšovány speciální budky. Díky tomu populace sokolů u nás roste. Nyní již v zemi hnízdí pravidelně přes 100 párů.

Autor:
zpět na článek