Optika má přinést rychlý internet, polepší si hlavně venkov

  8:40
Lidé jsou „hladoví“ po rychlém internetu. Přestože Pardubický kraj v porovnání s celostátními čísly zatím s pokrytím rychlého pevného internetu zaostává, díky dotacím se optika dostává i na venkov.

Bělečko s dvaceti popisnými čísly na pomezí Pardubického a Královéhradeckého kraje nemá ani svůj obecní úřad, ale lidem doma sviští internet rychlostí až 2 Gb/s. Sešel se tady „hlad“ po kvalitním internetovém připojení ze strany obyvatel, iniciativa ze strany samosprávy a ochota a zájem společnosti, která po bývalém polostátním Telecomu mimo jiné spravuje infrastrukturu pevného internetu.

Ne všude však uživatelé internetu na svých počítačích pociťují takto výrazné zrychlení připojení. V Pardubickém kraji podobné rychlosti jako v Bělečku dosahují jen dvě procenta domácností.

„K 1. lednu 2024 průměrná dostupná rychlost v sítí Cetin činí 289 Mb/s. V Pardubickém kraji je to v porovnání s celostátními čísly o něco horší. Přípojek s rychlostí 1 až 2 Gb/s jsou tu dvě procenta. Na rychlost 250 Mb/s dosáhne 36 procent domácností, přípojka se stomegabitovou rychlostí je na 23 procentech míst. 50 Mb/s máme na 16 procentech přípojek a 20 Mb/s a méně je na 19 procentech našich přípojných míst,“ řekl mluvčí společnosti Cetin Adam Zbiejczuk a doplnil, že na dříve běžných telefonních linkách v kraji není internet dostupný ve čtyřech procentech případů.

Pro srovnání, v Česku je nejrychlejších dvougigabitových přípojek celkem 328 tisíc, což představuje podíl 7,6 %.

Společnost v posledních deseti letech posílila kapacitu tzv. DSLAMy, což jsou zařízení umístěná v uličních rozvaděčích, která umožňují připojení až o rychlosti 250 Mb/s.

„V současné době už tempo přibývání DSLAMů není příliš velké. Nejvíce jich přibývalo mezi lety 2016 až 2019, v Pardubickém kraji byl rekordní rok 2017 se 214 DSLAMy. Loni jsme jich do sítě zapojili sedm. Šlo o Holice, jeden přibyl například i v Pardubicích a další v České Třebové,“ upřesnil Zbiejczuk počty venkovních rozvodných sloupků s aktivními síťovými prvky, na kterých může běžet internet od kteréhokoli operátora.

Na řadu přijde 35 obcí

Cetin se teď chce s pomocí evropských dotací zaměřit na pokrývání bílých míst na základě mapování ČTÚ, kde vysokorychlostní internet není dostupný a ani ho tam nikdo neplánuje.

„V Pardubickém kraji aktuálně pracujeme na 35 takových obcích a dalších několik desítek chceme vybrat v další dotační vlně. Konkrétní čísla ohledně plánovaných investic v jednotlivých krajích neuvádíme, ale lze říci, že Pardubický kraj v tomto ohledu dostává podíl z celkového rozpočtu, který odpovídá jeho velikosti a počtu obyvatel,“ uvedl mluvčí společnosti Cetin.

Aktuálně dostupné rychlosti připojení

Pardubický kraj

Rychlost / Procentní podíl

      • 2 Gb/s + 1 Gb/s / 2%
      • 250 Mb/s / 36%
      • 100 Mb/s / 23%
      • 50 Mb/s / 16%
      • 20 Mb/s a méně / 19%
      • nedostupné / 4%

Česko

  • 2 Gb/s / 7,6 %
  • 1 Gb/s / 0,4 %
  • 250 Mb/s / 45 %
  • 100 Mb/s / 25,1 %
  • 50 Mb/s / 12,1 %
  • 20 Mb/s / 8,2 %

Pozn.: stav je k 1. 1. 2024 v síti Cetin.

Letos by se tak rychlého internetu mohli dočkat obyvatelé Ronova nad Doubravou, Jaroměřic, Mrákotína či Sušice, místní části Moravské Třebové a dalších obcí.

V loňském roce stabilnější a rychlejší internet doputoval do Chrudimi, Králík, Moravské Třebové, Poličky, Skutče nebo do Žamberku.

Celý projekt je hrazen z Národního plánu obnovy, vlastníci nemovitostí mají možnost získat přípojku zdarma (neplést si s hrazením měsíčních poplatků za připojení k internetu). Aby mohla být nemovitost zařazena do projektu, je třeba, aby vlastníci domu podepsali souhlas s umístěním optické přípojky. Podmínkou zasíťování obce je také zájem minimálně 80 procent vlastníků domů.

Na příkladu z Moravské Třebové, kde se v budově hasičské klubovny v Sušicích nedávno konala schůzka se zástupcem projekční firmy ohledně zájmu o bezplatnou optickou přípojku k vysokorychlostnímu internetu, je vidět, že lidé o rychlý a stabilní internet zájem mají. V současnosti je zde rychlost pevného internetu na hranici použitelnosti 4 Mb/s.

„Cetin by měl do země položit chráničky k jednotlivým domům. Na každém uživateli bude, zda si tarif zaplatí. Moc jsme od toho nečekali. Říkali jsme si, že zájem lidí moc velký nebude, opak byl pravdou. Na setkání projevilo zájem více než 50 procent obyvatel naší místní části. Mezi místními dokonce vznikla iniciativa, že za lidmi, kteří nepřišli, zajdou s letáčkem, aby o záměru věděli skutečně všichni. Snaha místní samosprávné komise je oslovit zbylý počet obyvatel, abychom dosáhli na kvótu 80 procent obyvatel,“ řekl místostarosta Moravské Třebové Václav Dokoupil.

Investici Cetinu, který je největším investorem ze všech telekomunikačních firem v Česku, prý vedení města vítá.

Zájem o pokrytí optikou mají i jiní

O pokrytí rychlého optického internetu ve městech mají zájem i jiné společnosti, což je však v nově zadlážděných a opravených městech vždy trochu problém.

Společnost T-Mobile by například ráda pokryla optikou centrum Moravské Třebové. „Rozvoji optické sítě se nebráníme, ovšem vždy při podobných záměrech dáváme přednost vedení nových sítí v zeleni mimo komunikace a chodníky. Bohužel ne vždy se to daří,“ dodal Dokoupil.

I zástupci společnosti Cetin přiznávají, že v největších městech není situace s optikou nijak růžová. „Pokrytí bytových domů optickou sítí ve městech jsme se věnovali už i v minulých letech, v řadě míst ji máme ve fázi projektu nebo je právě ve výstavbě. Pardubice samotné nejsou příliš pokryté, ale věříme, že letos připojených lokalit právě v Pardubicích přibude,“ uvedl mluvčí Cetinu.

Rozvojové aktivity v oblasti vysokorychlostního internetu mají v Pardubickém kraji kromě Cetinu a T-Mobilu naplánovány také společnosti Tlapnet, Fastport a Vodafone. A k rychlejšímu internetu chce přispět i Správa a údržba silnic Pardubického kraje, která do projektů rekonstrukcí silnic II. a III. tříd zahrnuje nově pokládku chrániček pro optiku.