iDNES.cz

V centru Pardubic roste přes padesát bytů, na parcele po tiskárně ale ne

  10:50
Zejména kvůli stále neaktualizovanému územnímu plánu se v Pardubicích příliš nestaví. Developeři musí složitě hledat každou volnou parcelu ve městě. Jednu z nich objevila firma Stako uvnitř vnitrobloku mezi ulicemi Bratranců Veverkových a 17. listopadu. Postaví tam 53 bytů.

Architekti nových domů v centru Pardubic mysleli i na dostatek zeleně. | foto: vizualizace Společnost Stako

Malinký byt 1+kk s necelými 38 metry čtverečními za 1,75 milionu korun. Ale také třípokojový byt o rozloze 74 metrů čtverečních s velkou terasou za tři a půl milionu korun. Obojí bude v novostavbě k mání.

„Byty už jsou v prodeji. Zájemci se nám postupně hlásí,“ uvedla Monika Langrová ze společnosti Stako. U zhruba poloviny nabízených bytů na prezentačním webu projektu zvaného Marcipánka už je zarážka rezervace.

Ve stejném místě staví firma i další bytové domy a ty zase nesou jméno Peprník. Ovšem v nich už je volný jediný byt. O bydlení v centru Pardubic je evidentně zájem.

„Soukromí vnitrobloku v centru města, dostatek sklepních kójí, možnost parkování na vlastním parkovacím stání,“ vypočítává výhody projektu firma na svém webu.

Firma chce stavět i na místě bývalé tiskárny, ale nedaří se

Ovšem firma Stako by ráda stavěla v samém středu krajského města i další byty. Koupila proto pozemek bývalé tiskárny ve Smilově ulici včetně projektu na jeho zástavbu.

Ovšem začátek budování je v nedohlednu. Společnost naráží na stejné problémy jako její předchůdci - nedaří se sehnat souhlas sousedů.

„Bohužel u tohoto projektu nevidím světlo na konci tunelu. Nemůžu vám nyní říct žádný termín, kdy bychom mohli začít stavět,“ posteskla si Monika Langrová.

Reality.iDNES.cz - nabídka nemovitostí

Dění na parcele mezi Smilovou ulicí a Pasáží pečlivě sledují i na radnici. Jde totiž o velmi exponované místo, které ještě nedávno hyzdil brownfield, v němž nacházeli útočiště bezdomovci.

„Firmě se podařilo spojit tamní pozemky a hlavně zbourala zbytky tiskárny. V nich bydleli bezdomovci, a to dokonce tak evidentně, že jim tam chodila i pošta. Horší ale bylo, že mezi tamní komunitou se šířily nákazy. Jsme rádi, že továrna zmizela,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková s tím, že by byla ráda, kdyby se parcela smysluplně zastavěla.

Ovšem k tomu je evidentně stále dost daleko. Bude hodně záležet na tom, jakou budou mít ve firmě Stako trpělivost a vyjednávací schopnosti s majiteli okolních pozemků.

„Udělali jsme jediné, co jsme mohli - zbourali jsme tiskárnu. Tím jsme zbavili okolí bezdomovců a potkanů. Vyšli jsme tak městu vstříc. Bohužel více zatím dělat nejde,“ dodala Monika Langrová.

Přitom ještě na začátku minulého roku to vypadalo, že se Pardubice v dohledné době zbaví jednoho z nejškaredějších zákoutí.

Firma R. S. Credit totiž už měla povolení zničenou bývalou tiskárnu zbourat a také měla územní povolení na stavbu tří činžovních domů se 101 byty od malometrážních až po pětipokojové. Jenže nakonec se vše znovu odložilo. Zástupci společnosti, která zdevastovaný areál vlastnila od roku 2007, nakonec při dalších problémech se získáním stavebního povolení celý projekt vzdali.

„Už na to nemáme sílu. Celé to trvá příliš dlouho a stále jsme neměli záruky, že to dobře dopadne. Nechali jsme to být a celý areál včetně pozemků jsme prodali,“ uvedla Petra Dolinská, která měla projekt na starosti.

zpět na článek